Ánizs

Az Ánizs népies neve: Bécsi kömény, illatos ánizs. Az Ánizs leírása Az ernyősvirágzatúak (Apiaceae) családjába tartozik. A Földközi-tenger területéről származó, hazánkban termesztett egyéves, illatos növény. Íze, kellemes, édes-fűszeres. Finoman szőrözött, jellegzetes illatú növény, szára hengeres, bordázott. Tőlevelei 3-5-szörösen, szárnyasan összetettek, szárlevelei felfelé haladva szeldeltek, majd sallangosak. Összetett ernyővirágzata gallérok nélküli, kevés számú gallérkalevele szálas. Szürkészöld, körte alakú ikerkasza termései 3-5 mm hosszúak, felületük rövid serteszőrökkel és kiemelkedő bordákkal fedett, csúcsukon bibemaradvány. Az Ánizs elterjedése Hazája a Földközi-tenger keleti partvidéke, gyakran termesztik, esetenként elvadul. Hogyan gyűjtsük az Ánizs gyógynövényt? A növény apró, tojásdad alakú termését használják gyógyászati célra. Júliusban virágzik, termése augusztus-szeptember hónapban szedhető. Az Ánizs hatóanyagai: Illóolaj, amelyek fő alkotórésze és illathordozója transz-anetol, metil-kavikol és ánizsaldehid; kumarinok. Az Ánizs felhasználása: …

Tudjon meg többet ➢

Kapor, kerti

A Kapor, kerti népies neve: Uborkafű, fűszerkapor. A Kapor, kerti leírása Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozik, közismert fűszer- és gyógynövény. A Földközi-tenger vidékéről származik, hazánkban nem őshonos, de régóta termesztik. Az édesköményhez hasonló megjelenésű növény, azonban jellegzetesen kapor illatú. Levelei finoman, 2-3-szorosan szárnyaltak, levélkéi fonalszerűen szálasak. Összetett ernyővirágzata boltozatos, 30-50 ernyőcske alkotja, a gallér- és gallérkalevelek hiányoznak. 3-5 mm hosszú ikerkaszattermése barnás, széles elliptikus, általában részterméskékre széteső, oldalsó bordái szárnyszerűen kiszélesednek. A Kapor, kerti elterjedése Ősidők óta termesztett növény, esetenként elvadul. Hazája Délnyugat-Ázsia. Hogyan gyűjtsük a Kapor, kerti gyógynövényt? A kapor virágos hajtását és apró, tojásdad alakú iker-kaszattermését használják gyógyászati célra. A nyár folyamán gyűjtik. A Kapor, kerti hatóanyagai: Karvon főhatóanyagú illóolaj, benne limonén és dillapiol is; furokumarinok és hidroxi-kumarinok. …

Tudjon meg többet ➢

Kömény

A Kömény népies neve: Konyhakömény, köménymag. A Kömény leírása Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozó, kétéves növény. Első évben csak leveleket hoz, a második évben hajt virágzó szárat. Őshazája Eurázsia, nálunk mezők, legelők, kaszálók gyakori növénye. Májustól júliusig virágzik, termése júliustól szeptemberig érik. Kopasz hajtású növény, levelei 2-3-szorosan szárnyasan összetettek, a levélkék 1-2 mm szélesek, szálasak vagy lándzsásak. Virágernyői fehérek vagy rózsaszínűek. A gallér és a gallérka hiányzik vagy kevés levelű, ikerkaszattermései hosszúkásak, részterméskékre szétesők, melyek kissé görbültek, jellegzetesen ötbordájúak. A Kömény elterjedése Hegyi rétek, legelők, útszélek. Európától Közép-Ázsiáig, Észak-Afrikáig honos. Hogyan gyűjtsük a Kömény gyógynövényt? A növény ikerkaszat termését hasznosítják gyógyászati célokra. Akkor érdemes gyűjteni – júliustól szeptemberig -, amikor a magok barnulni kezdenek, de még nem kemények. A Kömény …

Tudjon meg többet ➢