Izsóp, közönséges

Az Izsóp, közönséges népies neve: Izsópfű, kerti izsóp. Az Izsóp, közönséges leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. A mediterrán vidékeken őshonos, hazánkban termesztett illatos cserje. Elmorzsolt leveleinek illata a mentáéra hasonlít. Jellegzetes illatú, keskeny lándzsás levelű félcserje. Levelei olajmirigyekkel sűrűn borítottak. Virágai egyoldalú álörvökben állnak, színük kék, lila vagy fehér. A párta 7-12 mm hosszú. Az Izsóp, közönséges elterjedése A Földközi-tenger és Nyugat-Ázsia sziklás tájain honos. Az Alpoktól északra a középkor óta termesztik mint gyógy-, fűszer- és dísznövényt. Hogyan gyűjtsük az Izsóp, közönséges gyógynövényt? A növény virágzó leveles hajtásainak felső részét kell szedni. Július-augusztusban virágzik. Évente kétszer aratható. Az Izsóp, közönséges hatóanyagai: Illóolaj, fő alkotóeleme a pinokámfon: flavonoidok, ajakosokra jellemző cseranyagok, mint a rozmaringsav, marrubin és más diterpén keserűanyagok. Izsóp, …

Tudjon meg többet ➢

Tölgyfa

A Tölgyfa népies neve: Makkfa. A Tölgyfa leírása A bükkfafélék (Fagaceae) családjába tartoznak. Facsoportulásai lombhullató erdőt alkotnak. Egylaki növények, április-májusban virágzanak. A tölgyeknek makktermése van. A felhasznált hatóanyagot mind a kocsányos, mind a kocsánytalan tölgy tartalmazza. Levelei karéjosak, az alapon szív alakú levélkékkel. A levél nyele nem hosszabb 1 cm-nél. A porzós virágok csüngő barkák, a bibés virágok 1-5-ös csoportokban helyezkednek el a száron, mint ahogyan később a termései is. A Tölgyfa elterjedése Lombhullató erdők, gyakran telepítik. Szinte egész Európában elterjedt. Hogyan gyűjtsük a Tölgyfa gyógynövényt? A fa fiatal ágainak kérgét használják gyógyászati célokra. A kéreg gyűjtése a tavaszi, kora nyári hónapokra esik. A Tölgyfa hatóanyagai: Max. 20% katechin típusú cseranyag, részben ellagitanninok. Emellett triterpének és béta-szitoszterol. A fiatal ágak …

Tudjon meg többet ➢

Zsálya, orvosi

A Zsálya, orvosi népies neve: Kerti zsálya. A Zsálya, orvosi leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik, Dél-Európa karsztjain tömegesen termő, hazánkban termesztett, bokros, illatos félcserje. Jellegzetes illatú évelő félcserje. Hajtásait sűrű szürkésfehér szőrök borítják. Érdes levelei lándzsásak vagy tojás alakúak, szélük csipkés. A virágok pártája 20-35 mm hosszú, többnyire világoslila, álörvökből összetett álfüzéreket alkotnak. A csésze 10-14 mm hosszú, 5-8 mm-es fogazattal. A Zsálya, orvosi elterjedése Széles körben termesztik, meleg éghajlatú tájakon kivadult. Őshazája a Balkán-félsziget. Hogyan gyűjtsük a Zsálya, orvosi gyógynövényt? A zsálya leveleit használják gyógyászati célra. A leveleket száraktól lefosztva júniustól júliusig kell gyűjteni. A Zsálya, orvosi hatóanyagai: Rendkívül sok hatóanyagot tartalmaz: illóolajat, cserzőanyagokat (rozmaringsavat, oleánolsavat), diterpéneket (karnozolt), flavonoidokat (szalvigenint, luteolint). Az illóolaja tartalmaz tujont, kámfort, borneolt, eukaliptolt, …

Tudjon meg többet ➢