Áfonya, fekete

Az Áfonya, fekete népies neve: Kukojsza. Az Áfonya, fekete leírása A fekete áfonya a hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó, a nyirkos, savanyú talajú erdőket kedvelő 20-40 cm magas cserje. Észak-Európából származik, ahol vadon, erdők szélén, lankásokon, középhegységekben él. Lombhullató törpe cserje, zöld, szegletes ágakkal. Levelei csúcsos tojásdadok, finoman fűrészesek, mindkét oldalukon zöldek. Magános, gömb alakú levélhónalji virágai zöldes színűek, 4-5 rövid csücsökkel. Termései kékesfeketék, levelük bíborvörös. Az Áfonya, fekete elterjedése Tűlevelű erdők, lomberdők, törpecserjések. Európában, Észak-Nyugat Ázsiában. Hogyan gyűjtsük az Áfonya, fekete gyógynövényt? A növény gyenge, leveles hajtásait, és érett termését gyűjtik. Bogyótermései mélykék színűek, hamvasak, ízük kellemes. A cserje május-júniusban virágzik, termése augusztusban érik. Az Áfonya, fekete hatóanyagai: A levél (Myrtilli folium) cseranyagokat, flavonoidokat, iridoidokat, króm és mangán vegyületeket tartalmaz. …

Tudjon meg többet ➢

Borsikafű

A Borsikafű népies neve: Borsfű, hurkafű, pereszlény. A Borsikafű leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. A Földközi-tenger vidékéről származik, hazánkban termesztett, egyéves növény. A 20-50 cm magas növénykének apró, hosszúkás, illatos levelei vannak. Fűszeres illatú, többnyire bokrosan elágazó, szálas, lándzsás levelű növény. Virágai 1-3 tagú álörvökben nyílnak, a párta közel 5 mm hosszú, fehéres vagy lila, a csészecső belül kopasz. A Borsikafű elterjedése Hazája a Földközi-tenger keleti medencéje. Termesztik, esetenként elvadul. Hogyan gyűjtsük a Borsikafű gyógynövényt? A növény virágos, leveles hajtását gyűjtik gyógyászati célokra. Egész nyáron virágzik. Kiskertben könnyen termeszthető. A Borsikafű hatóanyagai: Illóolaj, benne karvakrol és cimol. Főkomponensek, valamint tujon, mircén, timol, monoterpének; limaceae-cserzőanyagok, mint a rozmaringsav. A Borsikafű felhasználása: A borsfű elsősorban fűszernövény, különösen babételek készítéséhez. Emésztés- és …

Tudjon meg többet ➢

Cickafark, közönséges

A Cickafark népies neve: Cickafarkkóró, cickóró, csontvirág, egérfarkúfű, ezerlevelűfű, orvosi cickafark. A Cickafark, közönséges leírása A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Legelőkön, réteken, utak mentén gyakori, szürkés zöld, évelő növény. Íze aromás, kesernyés. Csak a fehér virágú cickafark-fajok rendelkeznek gyógyhatással. Szálas-lándzsás levelei 2-3-szorosan szárnyasan összetettek. Számos 4-9 mm széles fészekvirágzata sátorozó bugát alkot. Az egyes fészkek 4-6 sugárvirága fehér vagy rózsaszín. Alak-gazdag faj. A Cickafark, közönséges elterjedése Rétek, legelők, gyepek, útszélek. Hazája Európa, Ázsia. Hogyan gyűjtsük a Cickafark, közönséges gyógynövényt? A drog a virágzó növény föld feletti részei a vastag szárrészek nélkül. A cickafarkvirágot üde nyílásában kell gyűjteni. Fűként gyűjtve a növény virágzó, leveles szárát kell legfeljebb 30-40 cm hosszúságban levágni, ha pedig levelét gyűjtjük, akkor a tavaszi friss tőleveleket kell …

Tudjon meg többet ➢

Cserszömörce

A Cserszömörce népies neve: Szumák, cserzőfa, szömörcefa. A Cserszömörce leírása A szömörcefélék (Anacardiaceae) családjába tartozik. Hazánkban a Bükk, a Mecsek és a Bakony hegyeiben található, de élénk sárgába, majd tűzvörösbe váltó őszi lombkoronája miatt kertekben is előszeretettel telepített fás szárú, cserje vagy fa. A meleg, száraz, meszes helyeket kedveli. Buga-virágzata, és ping-pong-ütőhöz hasonló kerekded levelei vannak. A Cserszömörce elterjedése – Hogyan gyűjtsük a Cserszömörce gyógynövényt? A növény ágrész nélküli zöld levelét hasznosítják gyógyászati célokra, melynek gyűjtési ideje május, június. A Cserszömörce hatóanyagai: A levéldrog cseranyagban rendkívül gazdag, tartalmaz még flavonoidokat, szerves savakat, illóolajat is. A Cserszömörce felhasználása: Tea: 2,5 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk 2 teáskanálnyi összezúzott levelet, majd 10 perc elteltével a főzetet leszűrjük. (Bélhurut esetén javallott.) Öblögető: Fogíny- …

Tudjon meg többet ➢

Libapimpó

A Libapimpó népies neve: Dinnyeszagúfű, Isten abroszkája, lúdhizlalófű, létrafű, libavirág, lúdpázsit, pipefű, pipehúr, récefű. A Libapimpó leírása Heverő, tarackos szárú, a szárcsomóknál legyökeresedő és levélrózsát képző növény. Levelei páratlanul szárnyasan összetettek, szélük fűrészes, fonákuk ezüstösen selymes-molyhos. Gyakran a levélszín is hasonló, vagy sötétzöld és gyérebben szőrös. Virágai 2-3 cm szélesek. A Libapimpó elterjedése Gyepeken, utak mentén az északi félteke mérsékelt és hűvösebb zónái mellett Dél-Ausztráliában honos. Hogyan gyűjtsük a Libapimpó gyógynövényt? A növény tőleveleit és virágzó, leveles szárát gyűjtik gyógyászati célra. Egész nyáron át virágzik. A Libapimpó hatóanyagai: Cserzőanyagok, túlnyomó részben ellagitanninok; flavonoidok, kumarinok, antociánok, egy ismeretlen görcsoldó hatóanyag. A Libapimpó felhasználása: Cserzőanyagáért hasznosított drog, bár hatása a rokon vérontófűénél gyengébb. Hasmenés esetén belsőleg, a szájüreg és a garat gyulladásai …

Tudjon meg többet ➢

Majoránna

A Majoránna népies neve: pecsenyevirág, majoranna Majoránna leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik, mediterrán vidékeken őshonos, nálunk termesztett egyéves fűszernövény. Íze kellemes. Fűszeres illatú, szürkén molyhos növény. Levelei kerek-tojásdadok. Fehéres vagy rózsaszín virágai mintegy 4 mm hosszúak, a tömötten egymásra simuló murvalevelek hónaljában, illetve végálló álfüzérben nyílnak. Majoránna elterjedése Hazája Észak-Afrika, Délnyugat-Ázsia. Fűszernövényként termesztik, ritkán elvadul. Hogyan gyűjtsük a Majoránna gyógynövényt? A növény évente kétszer aratható, virágos leveles szárát július-augusztus folyamán gyűjtik. Majoránna hatóanyagai: „Főként szabinénhidrát-tartalmú illóolaj; csekély mennyiségben fenol-glikozidok, mint az arbutin; flavonoidok, típusos cserzőanyagok.” Hogyan gyűjtsük a Majoránna gyógynövényt? A növény föld feletti virágos, leveles szárát hasznosítják gyógyászati célokra. Illóolajat (szabinént), cserzőanyagokat, flavonoidokat tartalmaz. Majoránna felhasználása: A majoránna kiváló görcsoldó, izzasztó, szélhajtó, erő­sítő (tonizáló), köptető, serkentő és menstruációt …

Tudjon meg többet ➢

Naspolya

A Naspolya népies neve: lasponya, miszpolya Naspolya leírása A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Kelet- és Délkelet-Európában őshonos növény. A vadon termő naspolya általában erdőszéleken, cserjésekben található meg. Hazánkban termesztik. Kis termetű fa vagy bokor, a meleget kedveli. Május közepétől virágzik, virágai fehérek. Cserje vagy kisebb fa, hosszúkás-lándzsás levelekkel. Magányos, végálló virágai, 4-5 cm szélesek, 2-3 cm méretű barna terméseit csészelevelek koronázzák. Naspolya elterjedése Délkelet-Európától, Észak-Iránig honos. Európa kiegyenlített klímájú, melegebb vidékein, hazánkban is termesztik. Hogyan gyűjtsük a Naspolya gyógynövényt? A naspolya gyümölcse rendkívül gazdag vitaminokban. Különleges alakú gyümölcse utóérő, vagyis a fáról leszedve megérik. Kései gyümölcs, azaz késő ősszel érik be, terméséét október-november elején szüretelhetjük. A gyümölcs íze jellegzetesen édes, kellemes, kissé fanyar, húsa világosbarna, az érett körtéhez hasonlóan képlékeny. …

Tudjon meg többet ➢

Orvosi füstike

Az Orvosi füstike népies neve: Földi epefű, epefű, földifüst, füstikefű.

Az Orvosi füstike népies neve: Földi epefű, epefű, földifüst, füstikefű. Az Orvosi füstike leírása A mákfélék (Fumariaceae) családjába tartozó, vadon termő, szántóföldeken, utak mentén megtalálható, egynyári növény. Virágzata sokvirágú fürt, melynek virágai kicsinyek, vöröses színűek. Virágzása a nyári hónapokra esik. Finoman, kékeszürkén hamvas bevonatú, tejnedv nélküli növény. Levelei kétszeresen szárnyaltak. A fürtivirágzatban 20-40 rózsaszín, a csúcson sötétpiros sarkantyúvirág található. A párta 6-9 mm hosszú. Keskenyebb, mint a fogazott, hamar lehulló csészelevelek. A termés gömb alakú, száraz, ráncos. Az Orvosi füstike elterjedése Parlagok, kertek, törmelék. Európától Közép-Ázsiáig honos. Hogyan gyűjtsük az Orvosi füstike gyógynövényt? A növény föld feletti részét használják gyógyászati célokra, amit általában virágzáskor, június-augusztusban gyűjtenek. Az Orvosi füstike hatóanyagai: A növény alkaloidokat (protopint, kriptopint), flavonoidokat, fumársavhoz kapcsolódva szerves savakat …

Tudjon meg többet ➢

Palástfű, közönséges

A Palástfű, közönséges népies neve: Boldogasszony palástja, palástfű, oroszlántalp, farkastalp. A Palástfű, közönséges leírása A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. A hegyvidékek magasabb régióit kedvelő, évelő növény. Levéllemeze kerek, ráncos, a levél színe többé-kevésbé kopasz, fonáka szőrözött, de zöld, a 9-11 félkör alakú cimpa az öblökig fogas élű. Virágai sárgászöldek, virágzata elágazó gomoly. A nagyszámú faj csoportjából gyakoribb a közönséges palástfű, amelyet az európai gyógyszerkönyv egyedüli drogot szolgáltató fajként említ. A Palástfű, közönséges elterjedése Rétek, patakpartok, cserjések. Európában honos, de továbbterjedt. Hogyan gyűjtsük a Palástfű, közönséges gyógynövényt? A növény virágos hajtását használják gyógyászati célokra. Gyógynövény-boltokból szerezzük be! Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges. A Palástfű, közönséges hatóanyagai: A …

Tudjon meg többet ➢

Papsajtmályva

A Papsajtmályva népies neve: Kereklevelű mályva, istenkenyere. A Papsajtmályva leírása A mályvafélék (Malvaceae) családjába tartozik, úton-útfélen, erdei, mezei utak mentén elterjedt, egyéves vagy évelő növény. A kereklevelű mályvához hasonló gyógyhatású ez erdei mályva (Malva silvestris L.) is. A növény virágzása a nyári hónapokra esik. Kúszó vagy felálló szárú növény, levelei csak néhol tenyeresen összetettek, 5-7 levélkéből állnak, szeldeltek, alsó oldaluk többé-kevésbé sűrűn szőrözött. A virágok 2-6-osával a levélhónaljban állnak, 3 szabad külső csészével; a szirmok világos rózsaszínek vagy majdnem fehérek, sötét csíkozással, és kétszer akkorák, mint a csészelevelek. A Papsajtmályva elterjedése Gyomtársulásokban gyakori. Európában, Ázsiában, Észak-Afrikában honos, mára világszerte elvadult. Hogyan gyűjtsük a Papsajtmályva gyógynövényt? A gyógyászati célra a növény levelét a virágzattal, nyélrésszel lecsípve gyűjtik nyár folyamán. A Papsajtmályva …

Tudjon meg többet ➢