Bazsalikom (Ocimum basilicum)

A Bazsalikom népies neve: Királyfű, németbors. A Bazsalikom leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Ázsia, Amerika, Afrika melegebb vidékein őshonos, hazánkban termesztik. Egyéves illatos, leginkább fűszerként elterjedt gyógynövény. Fűszeres illatú növény, tojásdad levelei kihegyezett csúcsúak, épszélűek, csipkések, vagy bevagdaltak, néha pirosra színeződnek. Virágzata laza álfüzér, kis virágai többnyire hatosával álörvöket alkotnak. Az ajakosvirágok színe fehér, sárgás, vagy pirosas, hosszúságuk 7-15 mm. A bazsalikomból készült tea jó az emésztési zavarokra, gyomorrontásra, lázra, meghűlésre, influenzára, vese- és húgyhólyagbántalmakra, fejfájásra, görcsökre, hányingerre, hányásra, székrekedésre, idegességre, illetve ideges tünetekre,  mivel szélhajtó, lázcsillapító, serkentő, vértisztító, vizelethajtó és idegerősítő hatása van. A Bazsalikom elterjedése Hazája India, melegebb vidékeken világszerte termesztik. Hogyan gyűjtsük a Bazsalikom gyógynövényt? A szár virágos, leveles felső részét hasznosítják gyógyászati célokra. Fűszer céljára …

Tudjon meg többet ➢

Borsmenta

A Borsmenta népies neve: Kámforos menta. A Borsmenta leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Vadon nem fordul elő hazánkban, kertben termeszthető, évelő növény. Íze, mentolos. A levelek nyelesek, hosszúkás tojásdadok, kihegyesedők, fogazott szélűek. A virágok hosszú kocsányon füzérszerűen ülnek, az oldalágakon fejecskét alkotnak. Csak vegetatív úton szaporítható. Számtalan termesztett faja ismert. A Borsmenta elterjedése A fajt a XVII. század végén, Angliában írták le. Azóta termesztésbe vonták, elvadult és betelepült. Hogyan gyűjtsük a Borsmenta gyógynövényt? A növény levelét hasznosítják. Évente általában kétszer aratják, a világos zöld leveleket a szárakról lefosztják, majd megszárítják. A Borsmenta hatóanyagai: Illóolaj: fő komponensként mentol, mellette menton, metil-acetát, mentofurán, kis mennyiségben jazmon, ami hozzájárul az aromás illathoz, ajakosokra jellemző cseranyagok, flavonoidok. A Borsmenta felhasználása: A népi gyógyászat …

Tudjon meg többet ➢

Citromfű

A Citromfű népies neve: Orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz, mézelke. A Citromfű leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik, kellemes, citromra emlékeztető illatú, fehér virágú, évelő növény. Vadon csak szórványosan fordul elő, de kertekben sokfelé megtalálható. Erős citromillatú növény. Tojásdad vagy hosszúkás leveleinek széle csipkés-fűrészes, fonákuk majdnem kopasz. 3-6 virágú álörvei a levelek hónaljában nyílnak. A virágok kb. 1 cm hosszúak, fehérek vagy kékesek. A csésze hengeres, harang alakú. A Citromfű elterjedése Hazája a Földközi-tenger keleti medencéje. Máshol termesztik, gyakran elvadul. Hogyan gyűjtsük a Citromfű gyógynövényt? Hajtásait (Melissae herba) és levelét (Melissae folium) érdemes szedni, a leveleket virágzása kezdetén, amely július-augusztusra esik. A Citromfű hatóanyagai: Illóolaj, melynek fő komponense és illathordozója a citrál, továbbá citronellál, kariofillén, linalool …

Tudjon meg többet ➢

Gyömbér

A Gyömbér népies neve: Gyömbérgyökér. A Gyömbér leírása A gyömbérfélék (Zingiberaceae) családjába tartozó trópusi egyszikű, évelő növény. Eredetileg a trópusi Ázsia esőerdőinek növénye. Üvegházban nálunk is termeszthető. Mirigyes, szőrös növény. Alsó levelei hosszúnyelűek, tagoltak, szárnyaltak, a felsők három levélkéből állnak, durván fűrészesek. Bókolóvirágai 8-15 mm hosszúak, 5-6 sárgáspiros összenőtt sziromlevéllel. Termése hosszú, görbe csőrös. A Gyömbér elterjedése Nedves rétek és erdők. Európában, Ázsiában, Észak-Amerikában. Hogyan gyűjtsük a Gyömbér gyógynövényt? Gyógyászati célra a növény gyökerét használják, mely ujjasan elágazó, 8-10 cm hosszú, 1,5-2 cm széles, belül sárgásszürke színű, aromás illatú, csípősen kesernyés ízű. Megvásárolható nyersen és őrölve is. A Gyömbér hatóanyagai: Cseranyagok, illóolaj, eugenollal, amely szárítás során a gein glikozidból szabadul fel. Jellegzetes ízét és illatát az illóolaj (bizabolén), a gingerolok …

Tudjon meg többet ➢

Kamilla, orvosi székfű

A Kamilla, orvosi székfű népies neve: Orvosi székfű, bubulyka, katóka, pipiske, anyafű, szentivánpipitér, szüzekanyja, anyaméhfű, teafű, piperefű. A Kamilla, orvosi székfű leírása A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Az ország minden táján megtalálható, kedveli a szikes legelőket, száraz réteket. Jellegzetes fehér szirmú sárga fészkű virág. 20-40 cm magas, egyéves növény. Termesztik is. Illatos, felálló hajtásrendszerű növény. Levelei 2-3-szorosan sallangosan osztottak. Fészkei 10-25 mm szélesek, a vacok virágzáskor megnyúlik, üreges, a vacokkúpot sugárvirágok alkotják. A Kamilla, orvosi székfű elterjedése Gabonatáblák, ruderális területek, szinte az egész világon termesztik. Hazája a Földközi-tenger keleti medencéjének vidéke. Hogyan gyűjtsük a Kamilla, orvosi székfű gyógynövényt? Június-július Fejletlen virágzatát ne gyűjtsük, de ha túl nyílik az sem jó, mert akkor a száradást követően széthullik „ellisztesedik”. Szedőfésűvel gyűjtik. A …

Tudjon meg többet ➢

Tök, közönséges tök

A Tök, közönséges tök népies neve: Úri tök, dinka. A Tök, közönséges tök leírása A tökfélék (Cucurbitaceae) családjába mintegy 114 nemzetség és 500 faj tartozik. Ezek között szerepelnek egylaki és kétlaki gyógynövények, lágyszárúak és fás szárúak is. Kabaktermésük van, melynek alakja és formája igen változatos lehet. Sokan szeretik téli csemegének. Ha megcsípi a dér, különösen édes ízű lesz. Heverő vagy indás szárú, érdesen szőrös növény, a kacsok elágazók. Levelei 5 karéjúak, mélyen szeldeltek. Pártája 7-10 cm széles. Kabakterméseiben a magok lapítottak, halványsárgák vagy szürkészöldek. A Tök, közönséges tök elterjedése Napjainkban számos fajtáját termesztik világszerte. Hazája Észak-Amerika. Hogyan gyűjtsük a Tök, közönséges tök gyógynövényt? A töknek a magját használják gyógyászati célokra. A Tök, közönséges tök hatóanyagai: Fitoszterolok, közöttük a delta-7-szterol, tokoferol, …

Tudjon meg többet ➢