Belsőleg
Mindkét panaszra kitűnő orvosság készíthető a következőkből:
- Rheum palmatum gyökér – 6 rész
- Ulmus fulva – 1 rész
- Cinnamomum zeylanicum – 1 rész
Adjunk a porkeverékhez annyi vizet, hogy nyálkás massza képződjék, és formázzunk belőle borsó nagyságú, kicsiny pilulákat (pirulákat). Szárítsuk meg a pilulákat alacsony hőmérsékleten, majd mártsuk ezeket megolvasztott méhviaszba.
Vegyünk be naponta 3×2-7 szemet belőle. A méhviasz bevonatnak köszönhetően a pilulák a vékonybélben kezdik meg hatásukat kifejteni.
Az egyik legjobb recept mindenféle bélpanaszra a dr. Christopher-féle vastagbél tonik.Vegyünk be ebből napjában 3×2 kapszulát; az adagot megemelhetjük, ha a kívánt hatást nem értük ef. Székrekedésre használhatunk a tömege által ható hashajtót, összekeverve a következő növények magvát:
- Plantago psyllium Linum sp.
- Salvia columbariae
A magvakat bármilyen arányban keverhetjük. Áztassunk be a magkeverékből 2-3 evőkanállal éjszakára 1 csésze teába, amit egyenlő mennyiségű igazi édesgyökérből (Glycyrrhiza glabra) és mazsolából készítünk.A teából vegyünk be óránként 3 evőkanállal.
Hasmenésre és vérhasra főzzünk teát Rubus villosus gyökerének kérgéből és igyunk meg ebből 2 óránként 1/2 csészével, amíg a tünetek alább nem hagynak.
Megjegyzés: A hasmenés a székrekedés egyik formája, amelynek a mélyben meghúzódó oka a táplálék felszívásának, asszimilációjának elégtelen volta, vagy teljes meghiúsulása.
A szemes gabonák és a korpa, valamint kiegyensúlyozásképpen kevés gyümölcs és zöldség fogyasztása segít megszüntetni a panaszokat, feltéve, ha az ártalmas, iparilag feldolgozott élelmiszereket kiiktatjuk étrendünkből.
Gyermekek és legyengült szervezetűek számára enyhe hashajtó tea készíthető igazi édesgyökérből (Glycyrrhiza glabra) és mazsolából, de megteszi hatását 1-1 kanál szezámolaj is, amit esténként vesz be a páciens.