Az Orvosi füstike népies neve:
Földi epefű, epefű, földifüst, füstikefű.
Az Orvosi füstike leírása
A mákfélék (Fumariaceae) családjába tartozó, vadon termő, szántóföldeken, utak mentén megtalálható, egynyári növény. Virágzata sokvirágú fürt, melynek virágai kicsinyek, vöröses színűek. Virágzása a nyári hónapokra esik.
Finoman, kékeszürkén hamvas bevonatú, tejnedv nélküli növény. Levelei kétszeresen szárnyaltak. A fürtivirágzatban 20-40 rózsaszín, a csúcson sötétpiros sarkantyúvirág található. A párta 6-9 mm hosszú. Keskenyebb, mint a fogazott, hamar lehulló csészelevelek. A termés gömb alakú, száraz, ráncos.
Az Orvosi füstike elterjedése
Parlagok, kertek, törmelék. Európától Közép-Ázsiáig honos.
Hogyan gyűjtsük az Orvosi füstike gyógynövényt?
A növény föld feletti részét használják gyógyászati célokra, amit általában virágzáskor, június-augusztusban gyűjtenek.
Az Orvosi füstike hatóanyagai:
A növény alkaloidokat (protopint, kriptopint), flavonoidokat, fumársavhoz kapcsolódva szerves savakat tartalmaz.
Az Orvosi füstike felhasználása:
A füstike kivonat ismert görcsoldó hatást gyakorol a tápcsatorna felső szakaszára. Fokozza az epe termelődését, de a betegség okozta túlzott epetermelést csökkenti is. Ennek következtében enyhíti az epehólyag, az epeutak és a gyomor-bélcsatorna görcsös panaszait. Hashajtó és vizelethajtó tulajdonságai folytán a népi gyógyászat székrekedés és krónikus bőrgyulladás kezelésére is alkalmazza. A homeopátia idült, viszkető ekcéma és májműködési zavarok kezelésére használja.
Tea: 1 csésze forrásban lévő vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított, összeaprított füstikét, hagyjuk állni mintegy 10 percig, majd szűrjük le! Önmagában keserű, ezért mézzel ízesíthetjük. Epehajtó hatású. Teakeverék: A füstike csalánlevéllel és citromfűvel elkeverve szintén kifejti a füstikefű-tea hatását, de ebben a változatban nem annyira keserű ízű.
A gyógynövény vértisztító, étvágy- és emésztést serkentő hatású. Görcsoldó tulajdonságának köszönhetően oldja az epehólyag, az epeutak és a gyomor-bélrendszer görcseit. Bizonyítottan jó hashajtó és epehajtó hatású. A népi gyógyászatban székrekedés és krónikus bőrgyulladás kezelésére alkalmazzák. Fumársav-tartalmának köszönhetően szabályozza a bőr anyagcseréjét is, ezért előszeretettel ajánlják a pikkelysömör kezelésére.
Jó tudni az Orvosi füstikéről!
Naponta 3 csészénél több füstikefű-teát ne fogyasszunk, mert gyomorfájást okozhat!
Érdekesség az Orvosi füstike kapcsán:
Már az ókorban is alkalmazták vízhajtóként és székrekedés ellen.
Az Orvosi füstike az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:
Piros, kétoldali szimmetriájú virágzat.