A Mezei iringó népies neve:
Iringó, ördögszekér.
A Mezei iringó leírása
Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozó növény. Száraz talajokon, töltések oldalában él. Levele és virága tüskés.
Bogáncsra emlékeztető, gömb alakú bokrot nevelő növény, színe a fehéres-zöldestől a szürkészöldig változhat. Levelei kétszeresen a tövig szeldeltek, a szeletek tüskésen fogasak. Virágai egyszerű 1-1,5 cm széles ernyőben helyezkednek el, amelyeket 5-7 egyenes, szúrós gallérlevél vesz körül. A szél a gyökérről leváló bokrot görgeti.
A Mezei iringó elterjedése
Száraz gyepeken, legelőkön, homok- és löszpusztákon gyakori. A Földközi-tenger vidékétől Közép-Európán át Délnyugat-Ázsiáig honos.
Hogyan gyűjtsük a Mezei iringó gyógynövényt?
A növény gyökerét a késő tavaszi időszakban gyűjtik általában. A gyűjtésnél óvatosan kell eljárni, mert maga a növény tüskés.
A Mezei iringó hatóanyagai:
A növény gyökerét és föld feletti részeit használják gyógyászati célokra, amely triterpén-szaponinokat, rozmaringsavat, klorogénsavat, flavonoidokat tartalmaz.
A Mezei iringó felhasználása:
A gyökérzet bizonyos görcsoldó és nyálkaoldó hatással rendelkezik. A föld feletti részeknek vizelethajtó sajátosságot tulajdonítanak. Kizárólag a népi gyógyászatban alkalmazzák, mindenekelőtt köhögés, szamárköhögés, húgyúti gyulladások ellen, és különösen a Földközi-tenger vidékén még az elválasztás segítésére is. Hatásossága tudományosan még nem bizonyított.
Főzetként alkalmazzák vizelethajtó szerként.
A növényi drogot vese- és hólyagbántalmak esetén alkalmazzák vizelethajtó szerként. A gyökérzet rendelkezik enyhe görcsoldó és nyálkaoldó hatással.
Jó tudni a Mezei iringóról!
Mellékhatása nem ismert.
Érdekesség a Mezei iringó kapcsán:
Ősszel a szél gyakran kitépi tüskés bokrát, és messzire görgeti, innen ered az ördögszekér elnevezése.
A Mezei iringó az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:
Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.