Körömvirág

A Körömvirág népies neve:

Gyűrűvirág, kenyérbélvirág, orvosi körömvirág.

A Körömvirág leírása

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik, egyéves kerti növény. Dél- és Kelet-Európából származik.

Aromás növény, finoman szőrözött, tojásdad-lándzsás levelekkel. A felsőbb levelek alapja elkeskenyedik, a levelek ülők. 3-7 cm átmérőjű fészekvirágzata sárga-narancsszínű csöves és nyelves virágokból áll, vagy minden virág nyeles.

A Körömvirág elterjedése

Régóta ismert gyógy- és dísznövény, nem tudjuk honnan származik.

Hogyan gyűjtsük a Körömvirág gyógynövényt?

A virágzás kezdetén nyílásukban szedik fészkes virágzatát, de ennél értékesebbek a fészekből kiszedett nyelves karima- vagy sugárvirágok. Nyáron június-július hónapban gyűjtik.

A Körömvirág hatóanyagai:

Triterpén-alkoholok: faradiol és taraxaszterol; triterpén-szaponinok, illóolaj, főkomponens kadinol, karotinoid, flavonoid, poliszacharidok.

A Körömvirág felhasználása:

A drog gyulladásgátló és sebkezelő hatását mindenekelőtt a faradiolnak köszönheti. Kenőcsként szívesen alkalmazzák sebkezelésre, lábszárfekély, fagyás, égési sérülések, rhagaden, vénaelzáródás kezelésére. , kozmetikai szerekben. A morzsolt virágok a darázs- és méhcsípés során fellépő mérgezés ellen hatásosak. A szájban és garatban fellépő gyulladások kezelésében gargarizáló- és öblögető teaként alkalmazható. Köztudottan görcsoldó és emésztést javító hatású, a máj és epe megbetegedései ellen hatékony, bár hatása tudományosan eddig még nem bizonyított. Több teakeverékben a körömvirág virágait díszítőanyagként alkalmazzák. A szeszkviterpén-laktonok hiánya miatt alig lépnek fel allergiás reakciók, nem úgy, mint az árnika használata esetén. A homeopátia a friss, virágzó növényt sebkezelésre, fagyásra és égési sebek kezelésére használja.

Tea: Tegyünk 1 csészébe 1 teáskanálnyi szárított körömvirágot, forrázzuk le, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Naponta 3 csésze tea fogyasztása ajánlott. Lehűtve gargarizálásra is alkalmas. A teát általában epebántalmak, gyomorgörcsök esetén fogyasszuk. Kenőcs: Két maréknyi friss körömvirágot dörzsöljünk szét, és vízfürdő felett keverjük el 50 gramm vajjal, hagyjuk állni negyedórán át, majd mullkendőn nyomjuk át. Ha kihűlt, tegyük tiszta üvegbe, és hűtőszekrényben tároljuk. Bőrkiütésekre és napégés okozta fájdalmakra ajánlott. Borogatás: Forrázzunk le 1 csésze forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított körömvirágot, majd 10 perc után szűrjük le. Borogassuk vele a sérült felületet. Naponta 2-3 kezelés ajánlott. Fűszerként: Az ételeknek sárgás színt és enyhén csípős ízt ad. Virágszirmait használhatjuk rizs, hal, húsleves ízesítéséhez.

A körömvirágról tudományosan bebizonyították, hogy kiválóan alkalmazható epehólyag-gyulladás ellen, jó görcsoldó és fertőtlenítőszer. Belsőleg gyomor- és hólyaghurut kezelésére használják. Külsőleg használják visszérgyulladás, felfekvés, lábszárfekély, nyálkahártya gyulladások, ekcémák, sebek, egyéb bőrproblémák, méhcsípések esetén. E jótékony tulajdonságát használja ki a kozmetikai ipar, mely előszeretettel hasznosítja krémek, kenőcsök alapanyagaként. Bőrkiütések és napégés okozta fájdalmak enyhítésére szintén ajánlják. A homeopátiás orvosi gyakorlatban sebgyógyításra, fertőtlenítésre, zúzódások kezelésére alkalmazzák. Szoptatós anyukák mellbimbója gyakran begyullad, de körömvirágkrém használatával jól kezelhető a gyulladt állapot.

Jó tudni a Körömvirágról!

Ne keverjük össze a hozzá hasonló közönséges büdöskével (Tagetes patula)!

Érdekesség a Körömvirág kapcsán:

A magas triénsav-tartalmú zsíros, körömvirágmag-olajat a festékipar is felfedezte, és gyakran használja termékei előállítására, mivel a lenolajhoz hasonló, de gyorsabban szárad.

A Körömvirág az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:

Sárga fészekvirágzatok.