Kasvirág

A Kasvirág népies neve:

Kúpvirág, bíbor kúpvirág.

A Kasvirág leírása

A kasvirágnak két gyógyászati célokra használt faja van: bíborlevelű kasvirág (Echinacea purpurea) és a keskenylevelű kasvirág (Echinacea angustifolia). Mindkét növény hasonló gyógyhatással rendelkezik. A száraz erdőket, a füves pusztákat kedveli. Gyöktörzzsel rendelkező, évelő növény. Nyáron virágzik.

A Kasvirág elterjedése

Hogyan gyűjtsük a Kasvirág gyógynövényt?

Gyógyászati célokra a növény föld feletti részeit és gyökerét gyűjtik, de a legtöbb hatóanyagot a nyers gyökér tartalmazza. Gyűjtése a tavaszi és nyári hónapokra esik.

Kasvirág hatóanyagai:

A növény poliszacharidokat (arabinogalaktánokat), kávésav-származékokat (cikóriasavat), illóolajat, alkamidokat és poliineket tartalmaz.

A Kasvirág felhasználása:

A növényt alkalmazzák echinacea-cseppek, homeopátiás golyócska, tabletta és oldat formájában, amelyek gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban szerezhetők be.

Erősíti az immunrendszert, vagyis a szervezet védekező képességét. Enyhe, középsúlyos megfázás, légúti és húgyúti fertőzés kiegészítő és megelőző kezelésére alkalmas. Külsőleg nehezen gyógyuló sebek, gyulladásos bőrbetegségek esetén alkalmazzák. A homeopátiás gyakorlatban a növényi drogot immunstimuláns és gyulladásgátló hatása miatt különböző eredetű fertőzéses megbetegedések kezelésére használják. Az echinacea a nyelven bizsergő érzést okozhat, ami természetes jelenség, nem veszélyes.

Jó tudni a Kasvirágról!

Gyermekek (a homeopátiás szer alkalmazható gyermekeknél), áldott állapotban lévő és szoptatós kismamák részére a kasvirág alkalmazása nem ajánlott. Bármilyen formában alkalmazzák (cseppek, tabletta, oldat) az echinaceát, a használati utasítást mindig pontosan tartsák be!

Érdekesség a Kasvirág kapcsán:

Neve a görög echinos (sündisznó) szóból származik.

Kasvirág az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik: