Amennyiben gyűjtjük a gyógynövényeket, azt is tudnunk kell, hogy melyik időszakban tartalmazzák legnagyobb mennyiségben a hatóanyagukat. Általánosságban elmondható, hogy a gyökereket kora tavasszal vagy ősszel, leveleket virágzás előtt vagy alatt, a terméseket a teljes érés idején célszerű begyűjteni. Virágokat a virágzás kezdetén, és csak teljesen egészséges és féregmentes, száraz állapotában, azaz lehetőleg napsütés idején szedjük.
Gyógynövényeket soha ne gyűjtsük műanyagzacskóban, mert bepállanak, és csak teljesen száraz állapotban tegyük el őket. Szárítás előtt sem kell a gyógynövényeket megmosni, aprítás után terítsük szét egy textilkendőn vagy papír felületen, és szellős helyen szárítsuk ki a gyógynövényeket. Általában 2-3 hét a szárítási idő. Gyökerek és nedvdús termékek, kérgek szárítása esetében, ha a sütőben szárítjuk ki a növényi részt, akkor sem lehet 35 °C-nál magasabb a szárítási hőmérséklet!
Gyógynövények tárolása sötét, zöld üvegben történjen, de kartondobozban, textilzsákban is célszerű az elhelyezésük. A gyógynövények ne érintkezzenek fémmel és a fénytől is óvjuk a már szárított gyógynövényeinket!
Ne gyűjtsünk növényeket műtrágyázott szántóföldeken, legelőkön, szennyezett vizek partján, autópályák és autóutak mellett, illetve ipartelepek és vasút közelében! Kizárólag alapos növényi ismerettel rendelkezve gyűjtsük be a növényeinket, mert nagy az összekeverhetőség kockázata, például a pipitér hasonlít a kamillához, a fodormenta a csobormentához, a mezei zsúrló más zsúrlófajokhoz, ezen kívül meg kell tudni különböztetni a mérgező növényeket is! Inkább otthoni környezetben neveljük és termesszük ki magról, hajtásról azokat a gyógynövényeket, melyekre szükségünk van, vagy vásároljunk kész termékeket. Csak azt és annyi részt távolítsunk el a gyógynövényről, melyre szükség van, és soha ne szüreteljük le mindet egyszerre (ez főleg a nem otthoni begyűjtésre igaz)!
A védett növényeket semmilyen körülmények között ne szakítsuk le, mert valószínűleg csak az adott környezetben érzik jól magukat, vagy nagyon ritka virágok (pl. orchideák), esetleg csak Magyarországon honosak! Ma már a kertészetekben hozzájuthatunk védett, de engedéllyel termesztett gyógynövényekhez-növényekhez, szép virágokhoz (pl. a kökörcsin- bár mérgező!), inkább ott vásároljuk meg növényeinket. Természetvédelmi környezetben, pedig egyáltalán ne gyűjtsünk semmilyen növényt sem (a természet védelme kiterjed a növényekre és az állatokra, a vízre, de pl. barlangok esetében a cseppkövekre is)!