Annak érdekében, hogy hatásosak legyenek a növényi gyógyformák (gyógytermékek), a gyógynövényeknek tartalmazniuk kell hatóanyagaik lehető legteljesebb (optimális) mennyiségét, illetve minőségét. A gyógynövények hatóereje több tényezőtől függ:
- A fajtól
- A termőhelytől és az éghajlati viszonyoktól
- A begyűjtés időpontjától
- A Szárítás és tartósítás módjától
- A tárolás feltételeitől
- A tárolás formájától
- A tárolás időtartamától
Akár magunk gyűjtjük be gyógynövényeinket, akár boltban vásároljuk meg őket, jó ha tisztában vagyunk azokkal a tényezőkkel, amelyek befolyásolják a gyógyításra használt növények hatóanyag tartalmát.
A faj
Egyes esetekben adott néven (illetve nemzetségnév alatt) több fajt is árulnak. Így például az Echinacea néven forgalmazott gyógynövény két faj is lehet: Echinacea angustifolia (kansasi kígyógyökér) és Echinacea purpurea (missouri kígyógyökér) Európában kúpvirág, vagy kasvirág a neve. Közülük, úgy tűnik, az Echinacea angustifolia a hatásosabb, és ezt emlegetik olyan gyakran, mint az amerikai őslakosság által tradicionálisan használt gyógynövényt.
Valójában mindkét fajnak ugyanaz a hatása. Mindazonáltal az Edhinacea purpurea könnyebben hozzáférhető és az ára is hozzávetőlegesen harmada a másikénak, így a legtöbb gyógynövénybolt az Echinacea purpurea-bóT készült termékeket árulja.
Hasonló a helyzet a csíkófarkkal: ilyen néven kínai csikófarkat (Ephedra sinica; ma huang) és egy amerikai fajt (sivatagi tea vagy mormon tea) is árusítanak. Csakhogy a kettő közül csupán a kínai faj tartalmazza elég nagy mennyiségben a növény hatóanyagát, az ephedrint. A csikófark esetében a két faj között sem árban sem elterjedtségben nincs lényeges különbség.
Ami a ginzenget illeti, a név használata mind a távol-keleti faj (Panax ginseng), mind amerikai rokona, a kanadai ginzeng (Panax quinquefolium) esetében indokolt, mivel tulajdonságaik hasonlóak azzal a különbséggel, hogy a kínaiak a keleti ginzenget melegítő sajátságának tartják és ezért főleg téli toniknak használják, míg az amerikait hűtő hatásúnak, és így főként nyári tonikként fogyasztják.
Van egy növény, amit szibériai ginzeng (Eleutherococcus senticosus) néven árulnak: ez szintén a borostyánfélék (Aralia- ceae) családjába tartozik, de nem ugyanabba a nemzetségbe, mint a ginzeng, és tulajdonságaik csak részben hasonlóak. Ezen kívül még egy gyógynövény akad, a Panax notoginseng, amelyet „tienchi ginzeng” néven is ismernek.
Az angyalgyökérnek úgyszintén két, széles körben használt faja van: a kínai angyalgyökér (Angelica sinensis), és az orvosi angyalgyökér (Angelica archangelica), mely utóbbi Amerikában és Európában él. A kínai fajt elsősorban méherősítő és görcsoldó sajátságáért értékelik nagyra, míg az orvosi angyalgyökérnek főként melegítő, serkentő hatását használják ki és a tüdő megbetegedéseinek gyógyítására rendelik. Az orvosi angyalgyökér melegítő hatása révén csökkenti az izmok feszülését, így tehát gyógyhatása részben megegyezik a kínai fajéval. Ennek ellenére, a két növényt meg kell különböztetni egymástól, mert hatóerejük több vonatkozásban eltér. A kínai angyalgyökér igen kiváló a női ivarszervi megbetegedések kezelésére, és ezen a téren felette áll a másiknak.
Bármely esetben, ha kétségek merülnek fel a fölhasználandó növény faj szerinti hovatartozásával kapcsolatosan, célszerű az anyagot behatóan megvizsgálni több gyógynövényes szakirodalomra támaszkodva.
A termőhely és az éghajlati viszonyok
Az élőhelyi körülmények minden növény esetében befolyásolják a hatóanyag-tartalmat. Ebben szerepet játszanak a talaj minőségét meghatározó tényezők és az éghajlat jellemzői. Általában azonban igen keveset tudunk ezeknek a sajátosságoknak a növények gyógyító erejére gyakorolt hatásáról, ami pedig lehetővé tenné, illetve hozzájárulna, hogy a legjobb minőségű terméket válasszuk.
Akik követik a gyógynövények alkalmazásának alapelveit, azok számára a helyi, környezetükben élő növények alkalmazása a legmegfelelőbb. Ilyen esetben se szedjünk azonban növényt a forgalmas utak mentén, mivel a járművek kipufogógázaiból ártalmas anyagok rakódnak le a növények felületére, illetve szívódnak fel beléjük.
Amikor boltban vásárolunk gyógynövényeket, tisztában kell lennünk azzal, hogy noha a fajok java része Magyarországon is honos, illetve megterem, a kereskedelemben kaphatók egy része külföldről behozott gyógynövény.
A begyűjtés időpontja
A gyógynövényeket akkor kell begyűjteni, amikor a legnagyobb mennyiségben és optimális összetételben tartalmazzák a hatóanyagokat.
- A leveleket a növény virágzását közvetlenül megelőző időben kell leszedni. Ilyenkor a növény energiái a felsőbb részekben összpontosulnak.
- A virágokat első teljes nyílásukat megelőzően kell leszedni; ezt követően elvesztik értékes sajátságaikat.
- A termések és gyümölcsök szedése az érés csúcspontjára essen.
- Ha egy növény föld feletti részeit kell begyűjteni, ami általában a leveles, virágos hajtás leszedését jelenti, akkor a művelet közvetlenül a virágzáskor végzendő el.
- A fák és bokrok kérgét, ágait tavasszal kell gyűjteni, amikor nedvkeringésük megindul, és első leveleik megjelennek.
A gyógynövények gyökerét és gyöktörzsét általában ősszel kell kiási és begyűjteni, amikor a termések és magvak beérnek. Egyes esetekben, például a szasszafrasznál (Sassafras albidum) a gyűjtést tavasszal, a nedvkeringés megindultakor kell elvégezni.
A tárolás és tartósítás módja
A begyűjtött föld feletti részeket, azaz leveles hajtásokat, amennyiben talajjal szennyezettek, előbb óvatosan meg kell mosni, majd száradás után kiválogatva egy jól szellőző, száraz, árnyas helyen kell felaggatni. A növényeket kisebb csokrokba lehet kötni, ha lógatva szárítjuk, illetve tároljuk őket, vagy szét is lehet teríteni egy rácsozaton. Utóbbi esetben azonban legyen gondunk rá, hogy minden nap átforgassuk őket, hogy egyenletesen száradjanak.
A gyökereket és kérgeket óvatosan súrolva mossuk meg, és szárítás előtt aprítsuk fel, úgy, hogy a kiszáradt darabok ne legyenek vastagabbak 2,5 cm-nél. A földarabolt növényt terítsük szét egy rácsozaton vagy hálón és forgassuk meg naponta. Az illó olajat nem tartalmazó gyökereket napon is száríthatjuk, míg fordított esetben meleg, száraz helyen kell megszárítani a gyökereket. Ha nem áll módunkban a gyökereket levegőn megszárítani, használhatunk szárítót is, amely melege (kb. 37 °C-os) levegőt fúj keresztül az egymás fölött, rácsokon szétterített növényi részeken.
A szárítás általában 3-4 napot vesz igénybe, mialatt a növények többsége tömegének felét, háromnegyedét elveszíti. A gyógynövények tömegének általában kb. 10%-át teszi ki a víz.
A tárolás feltételei
A gyógynövények hatóanyag-tartalmát csökkentheti a meleg, az erős fény, a szabad levegő, a növényi enzimek, valamint a baktériumok és gombák tevékenysége. Az enzimműködést és a mikroorganizmusok (baktériumok, gombák) tevékenységét elősegíti a meleg és a nedvesség, a magas páratartalom. Az illékony anyagok könnyebben eltávoznak a szabad levegőn, az oxidáció szintén átalakíthatja az olajokat és a növények egyéb összetevőit.
A gyógynövényeket tehát száraz, hűvös helyen kell tárolni, a lehető legkevésbé kitéve a szabad levegő és a napfény hatásainak. Ugyanakkor nem szabad a kamra sötét mélyére rejteni, mert ez akadályozza használatukat. Jól látható és elérhető helyre tegyük a növényeket, így nem állnak sokáig fölhasználatlanul. A tartóedényt szorosan le kell zárni. Az átlátszó műanyag zacskók csaknem használhatatlanok, mivel nem zárhatók légmentesen. Ne tartsunk gyógynövényt az ablakpárkányon, ahol napsugárzás érheti, ügyeljünk, hogy biztonságos távolban legyenek a tűzhelytől is, illetve bármi más hőforrástól.
A tárolás formája
A gyógynövényeket általában három formában vásárolhatjuk meg: Egészben, összevágva, valamint por alakban.
Az egészben hagyott növények tárolhatók a legtovább, hiszen a levegő és a mikroorganizmusok a legkevésbé férnek a növény belső szöveteihez; azonban ilyen formában a legnehezebb a növényből kivonni a hatóanyagokat. Az egészben tárolt gyógynövényeket használhatjuk tinktúra, balzsam és főzet készítésére. A kis levelű és virágú növények általában egészben vagy por alakban kaphatók.
Teakészítés céljára a gyógyfüveket összevágják és átrostálják, hogy por, illetve túl kicsiny részecskék ne maradjanak benne. Ilyen formában könnyű leszűrni, illetve sokrétűen felhasználhatók. A zselatin kapszulákba, a pilulákba és a kúpokba viszont por alakban teendők a növényi részek. A gyógynövények azonban por alakban nem jól tárolhatók, mivel nagy felületen érintkeznek a levegővel, és annak nedvességtartalmával, valamint fénnyel. Gyakran elég nehéz a növényéket kellően finomra porítani még elektromos kávédarálóval is (pl., hogy a kapszulába tölthetők legyenek), ezért tanácsos eleve por alakban beszerezni őket.
A tárolás időtartama
Amikor a növények kezdik elveszteni illatukat, aromájukat, ízüket és/vagy színüket, tegyük félre őket gyógynövényes fürdő, illetőleg kéz- vagy lábfürdő céljára. Ehhez válogatás nélkül, szabadon összekeverhetjük a füveket. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy évente, esetleg kétévente célszerű, illetve szükséges átnézni, illetve újra feltölteni a készleteket.
Elsőnek az illóolaj tartalmú levelek, hajtások vesztik el hatásukat, míg a gyökerek és kérgek sokáig megtartják.
Általában nincs értelme és nem is szükséges, hogy gyógyfüvek százai sorakozzanak a polcon. Ehelyett érdemes a legfontosabb konyhai fűszernövényeket és fűszereket a kezünk ügyében tartani, amelyeket sűrűn használunk a főzéshez, továbbá azokat, amelyeket a leggyakrabban használunk, illetve amelyekhez nehéz hozzájutni.
Ha valami egyéb gyógynövényre van időközben szükségünk – mondjuk egy hirtelen előállt bántalom, betegség kezelésére -, azt bármikor frissen beszerezhetjük.
- Amikor teát készítünk, érdemes nagyobb mennyiséget előállítani – 4 csészényitől 4,5 l-ig a tea eltarthatóságát szem előtt tartva -, és ezt szorosan lezárt üvegben a hűtőben tartani. A tea legfeljebb 3 napig tárolható ilyen módon.
- Amikor fölmelegítjük, sohase forraljuk fel a teát!
- Az alkoholos (tinktúra) és ecetes kivonatok antibakteriális sajátságuknak köszönhetően 3 évig is elállnak hűvös helyen.
- A gyógynövényolaj, ha ügyelünk rá, hogy a levegővel a lehető legkevesebbet érintkezzen, akár 7 esztendőn át is eláll, ugyancsak hűvös helyen.
- Ha némi E vitamint is adunk hozzá, nagyban fokozhatjuk eltarthatóságát.
A kenőcsök és az öblítő- és borogató vizek szintén több évig felhasználhatók, ha pl. kevés benzoe tinktúrával tartósítjuk őket.
A benzoe tinktúra igen fontos adalékanyag, hiszen e készítményeknek viszonylag csíramentesnek kell lenniük, lévén, hogy nyílt sebekre, sérült bőrre is kerülhetnek.
A pakolásokat, forró borogatásokat és kúpokat a szükségleteknek megfelelő mennyiségben kell elkészíteni; ezek nem tárolhatók hosszabb ideig.