A Görögszéna népies neve:
Görög lepkeszeg, fenő grék.
A Görögszéna leírása
Virágai sárgásfehérek, a lomblevelek hónaljában nőnek. Pálhalevele kicsi, háromszög alakú. Termése sokmagvú, magjai igen kemények, rombusz alakúak, bakszagúak és egyenlőtlenül barázdáltak. Aromás illatát a kumarin adja.
Levelei hármasan összetettek a lucernáéhoz hasonlóan. Pillangós virágai a levelek hónaljában ülnek. Hüvelytermése csőrös, 15 cm hosszú és egyenes, felálló. 20-65 cm magasra nő, ritkás ezüstfehér szőrzet borítja. Levelei középzöldek, lekerekített lándzsa alakúak.
A Görögszéna elterjedése
Dél-Európában is termesztik, de valójában Délnyugat-Ázsiából származik. Gyógyfűszer- és takarmánynövényként is ismert.
Hogyan gyűjtsük a Görögszéna gyógynövényt?
–
A Görögszéna hatóanyagai:
Drogja a trigonellae foenugraeci semen, az érett, szárított magokban.
Nyálkaanyagok, fehérjék, zsíros olajok, szteroidszaponinok (keserű ízanyagú fenugrecin) valamint flavonoidok, trigonellinek, zotolon illatanyagú illóolaj található a görögszénában.
A Görögszéna felhasználása:
A görögszéna több részét felhasználják. Magját őrleményként belsőleg, erősítőszerként, mivel igen kemény a magja a könnyebb törhetőség érdekében felmelegítik azokat. Kisgyermekes édesanyáknak tejelválasztás serkentésére javasolják. Ismert még vércukor és és vérzsírcsökkentő hatása is. Külsőleg pépes pakolásként a körömágygyulladást hatékonyan orvosolja.
Magjából készült kenőcsét már az ókori Egyiptomban is égési sebek gyógyítására használták. Mézzel keverve reuma és köszvény ellen hatékony.
Beteges étvágytalanság esetén étvágygerjesztő illetve a krónikus lesoványodás esetén erősítő hatása ismert, de gyomor- és bélpanaszoknál, gyomorfekély, bélhurut esetén is alkalmazható gyógynövény.
Jó tudni a Görögszénáról!
A görögszéna afrodiziákum, serkenti a nemi vágyat, fogamzásgátló hatással rendelkezik, erősíti a méhet.
Méhösszehúzó hatása miatt terhes nőknek nem javasolt.
Érdekesség a Görögszéna kapcsán:
Az ősi Egyiptomban a balzsamozás egyik növénye volt, de füstölésre is alkalmazták. Közkedvelt gyógynövény volt a görögöknél, az ókori római birodalomban és Törökországban is.
Görögszéna az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:
Sárga, kétoldali szimmetriájú virágok.