Akne és egyéb bőrbajok gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg: Használjunk ezekre hatásos vértisztító szert, úgy mint:

  • Echinacea angustifolia vagy purpurea – 2 rész
  • Trifolium pratense – 1 rész
  • Kelp (tengeri moszat) – 1 rész
  • Arctium lappa – 1 rész
  • Taraxacum officinale gyökér – 1 rész
  • Glycyrrhiza ghbra – 1/2 rész

Töltsük a keveréket zselatin kapszulákba, és ve­gyünk be 2 óránként 2 kapszulát, amíg állapo­tunk jelentősen jobbra nem fordul.

Tudjon meg többet ➢

Bazsalikom (Ocimum basilicum)

A Bazsalikom népies neve: Királyfű, németbors. A Bazsalikom leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Ázsia, Amerika, Afrika melegebb vidékein őshonos, hazánkban termesztik. Egyéves illatos, leginkább fűszerként elterjedt gyógynövény. Fűszeres illatú növény, tojásdad levelei kihegyezett csúcsúak, épszélűek, csipkések, vagy bevagdaltak, néha pirosra színeződnek. Virágzata laza álfüzér, kis virágai többnyire hatosával álörvöket alkotnak. Az ajakosvirágok színe fehér, sárgás, vagy pirosas, hosszúságuk 7-15 mm. A bazsalikomból készült tea jó az emésztési zavarokra, gyomorrontásra, lázra, meghűlésre, influenzára, vese- és húgyhólyagbántalmakra, fejfájásra, görcsökre, hányingerre, hányásra, székrekedésre, idegességre, illetve ideges tünetekre,  mivel szélhajtó, lázcsillapító, serkentő, vértisztító, vizelethajtó és idegerősítő hatása van. A Bazsalikom elterjedése Hazája India, melegebb vidékeken világszerte termesztik. Hogyan gyűjtsük a Bazsalikom gyógynövényt? A szár virágos, leveles felső részét hasznosítják gyógyászati célokra. Fűszer céljára …

Tudjon meg többet ➢

Fokhagyma

A Fokhagyma népies neve: Büdös hagyma. A Fokhagyma leírása A fokhagyma tulajdonképpen úgy működik, mint egy erős antibiotikum. Kiváló antioxidáns, csökkenti a vérnyomást, a koleszterin és triglicerid szintjét. Egyes szakértők szerint a fokhagyma igazán akkor hatásos, ha frissen fogyasztjuk és nem feldolgozva, kapszula vagy por formájában. A fokhagyma évelő, hagymás növény, több ezer éve gyógyszerként használják. Termesztik. A fokhagyma jellegzetes, intenzív szagát kéntartalmú vegyületek, a (di)allil-szulfidok okozzák. Hagymája hosszúkás, fehér buroklevelekkel takart fiókhagymákból épül fel. A szár középső részéig fejlődő levelek laposak, egyenesek, molyhos bevonatúak, szélük érdes. Gömbös álernyővirágzatát kevés számú fehéres vagy pirosas virág alkotja, megközelítően 3 mm hosszú lepellevelekkel és sarjhagymákkal. A Fokhagyma elterjedése Különösen Dél-Európában gyakran termesztett növény, hazája Közép-Ázsia. Hogyan gyűjtsük a Fokhagyma gyógynövényt? A gerezdeket …

Tudjon meg többet ➢

Gyógynövények alkalmazásának elmélete

A növényekkel való gyógyítás alkalmasint igen egyszerű tudomány. Hajdanán a gyógynövényekről azt tartották, hogy mindegyiknek csak egy-egy eré­nye, egy bizonyos haszna van. Va­lójában egy-egy gyógynövény a betegségek egész sorának gyógyítására használható. Ha valaki elmegy egy könyvesboltba és átfut­ja a gyógynövényes könyvek kínálatát, könnye­dén bukkanhat mindent felölelő, enciklopédikus művekre, bennük gyógynövények százaiból összeállított számtalan speciális receptre. Éppen ebben rejlik a veszély a herbológiával ismerke­dők és foglalkozók számára: tudniillik el­vesznek ebben a bonyolult szövevényben, ugyan­akkor elképzelhető, hogy nem szerzik meg az egyszerű és alapvető tapasztalatokat kisebb számú gyógynövénnyel sem. Természetesen a bonyolultságnak is megvan a létjogosultsága, hiszen a gyógynövények össze­tettsége végső fokon meg kell feleljen az egyén, a szervezet összetettségének. Mindazonáltal el­sőként mindenkinek meg kell ismerkednie a gyógynövény használatának legfontosabb alap­elveivel. A …

Tudjon meg többet ➢

Gyógynövények tulajdonságai

A gyógynövények igen lényeges vonása, hogy bennük különböző gyógyító tulajdonságok tár­sulnak. Minden fajnak specifikus hatása van a szervezet egyes részeire, bizonyos szervrendsze­rére, ugyanakkor bizonyos mértékben rendelkez­nek teljesen általános hatással is. Ha gondosan mérlegeljük, hogy a kezelendő betegség mely gyógynövényekkel és mely terápiával orvosolható a legsikeresebben, akkor lehetővé válik, hogy a betegség egészével késedelem nélkül szembe szálljunk, így gyors javulás, gyógyulás érhető el minden érintett szervben a gyógynövény lehető legkisebb adagjával. Minden gyógynövény vegyületek százait tar­talmazza, amelyek valamilyen hatást gyakorol­nak a szervezetre. Ezeknek a vegyületeknek leír­hatók élettani hatásaik, sajátosságaik, így tud­juk, hogy sok növény a csersavaktól összehúzó és vérzéscsillapító hatással rendelkezik, mások aromás illóolajoknak köszönhetik izzasztó, ser­kentő és szélhajtó sajátságukat. A gyógynövényes gyógyítás sok évszázados gyakorlata folyamán kifejezések, fogalmak szá­zai születtek …

Tudjon meg többet ➢

Izületi gyulladás és reuma gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Alkalmazzunk rá hatásos vértisztítót, úgy mint: Mahonia aquifolium gyökér – 6 rész Chimaphila umbellata, vagy Petroselinum crispum gyökér – 6 rész Sassafras albidum – 3 rész Zanthoxylum americanum – 3 rész Cimicifuga racemosa – 3 rész Guajacum – 3 rész Zingiber officinale gyökér – 2 rész Készítsünk teát. 28 g keveréket 30 percen át lassú tűzön főzzünk 2 csészényi vízben. Adjunk hozzá kevés szenna (Cassia senna) levelet, ha a bélműködés szabályozására is szükség van. Igyunk meg 2 óránként egy fél csésze forró teát, hogy verejtékezzünk, közben (két adag vértisz­tító tea bevétele között) pedig fogyasszunk ideg­erősítő tinktúrát vagy a keverék porát meleg víz­ben. Hasznosnak fog bizonyulni a következő egy­szerű készítmény, amelyben 1 :1 arányban van csukóka (Scutellaria sp.), közönséges macskagyökér …

Tudjon meg többet ➢

Mérges szömörce okozta gyulladás gyógyítása gyógynövényekkel

Mérges szömörce (rhus toxicodendron) okozta gyulladás. Belsőleg Használjuk a következő vértisztító készítményt: Larrea tridentata – 1 rész Rumex crispus – 2 rész Echinacea angustifolia, vagy purpurea – 2 rész Tegyük a porkeveréket zselatin kapszulákba és vegyünk be 2 óránként 2 darabot belőle. A viszketés csillapítására és a fájdalom eny­hítésére szolgálnak a következő görcsoldók: Piper methysticum – 2 rész Valeriana officinalis – 1 rész Cimicifuga racemosa – 1 rész Lobelia inflata – 1/2 rész A porkeverékkel töltsük meg a zselatin kapszulá­kat és vegyünk be ezekből napjában 3×2 da­rabot. Készítsünk méregtelenítő teát Chrysanthemum morrifolium és Lonicera japonica virágainak nagyjából egyenlő mennyiségben való felhasz­nálásával. Külsőleg Tegyünk a bőrre pakolást az alábbi gyógynövé­nyekből: Symphytum officinale gyökér Althaea officinalis gyökér Ulmus fulva Aloe vera Hamamelis …

Tudjon meg többet ➢

Mustármag

A mustármag gyógynövény hatásai, alkalmazása

Latin neve: Brassica nigra. A mustármag bőrpírt előidéző, bőrizgató, ser­kentő, vizelethajtó, vértisztító hatású gyógynövény, míg na­gyobb mennyiségben hánytatószerként funkcionálhat. A meleg vízbe tett egy kávéskanálnyi összetört mustármag enyhe hashajtó és vértisztító hatá­sú, míg egy evőkanálnyi mennyisége gyorsan meghánytat. Külsőleg a mustárolaj helyi keringésélénkü­lést eredményez. A mustártapaszhoz keverjük hideg vízzel sűrű péppé a mustármag porát, majd kenjük szét egy pamutvászon anyagon. Tegyünk egy vékony anyagot a bőrre és erre helyezzük a mustártapaszt. A pakolást addig tartsuk a bőrön, amíg az égető érzés kíséreté­ben ki nem pirosodik. Ekkor a tapaszt távolítsuk el, a maradék mus­tárt mossuk le a bőrről. A mustártapasz fájdalmakra, rándulásra, gör­csökre, és olyan hideg területekre jó, ahol kerin­gésélénkítésre van szükség. Érzékeny területekre, lágy bőrfelületre ne te­gyük. Ha túl erősnek …

Tudjon meg többet ➢

Rák gyógyítása gyógynövényekkel

Rák (rosszindulatú daganatok). A rák főként a vért és a nyirokrendszert érintő anyagcsere betegség. A rák kialakulásának leg­főbb okai között szerepel az iparilag feldolgozott, mesterséges színezőanyagokat, tartósítószereket, szintetikus gyógyszereket és más vegyszereket, kemikáliákat tartalmazó élelmiszerek fogyasztá­sa. A rákbetegségek kifejlődéséhez hozzájáruló további tényezők a környezetből származó mér­gek (például levegőszennyezés, a beszívott kipufogógázok ólom és szénhidrogén tartalma, az üzemek kibocsátotta mérgező gázok „a vegyi kombinátok által évtizedeken át nemes egysze­rűséggel a felszíni vízfolyásokba engedett mér­gező vegyszerek”, vagy például a gyógyszergyári melléktermékek, hulladékok (oldószerek, vegysze­rek) szabadtéri elégetése során a levegőbe kerülő és részben a talajba szivárgó mérgek, valamint a stressz és az öröklött hajlam. Ez utóbbi mindaddig jelentős tényező marad, amíg az illető táplálkozása nem kiegyen­súlyozott és egészséges, amíg mentes nem lesz a …

Tudjon meg többet ➢