Aranyér gyógyítása gyógynövényekkel

Aranyér (aranyeres csomó). Belsőleg Készítsünk teát a következőkből: Taraxacum officináié – 2 rész Cichorium intybus – 1 rész Rhamnus purshiana – 1 rész Mahonia aquifolium – 1 rész Glycyrrhiza glabra – 1/2-ed rész Készítsünk főzetet 28 g gyógynövény-keverék és 2  csészényi víz felhasználásával. Fogyasszunk el naponta 2-3x 1/2 csésze teát. Külsőleg Társítsuk a következőket: Hamamelis virginrana levél – 2 rész Myrica cerifera kéreg – 1 rész Hydrastis canadensis – 1 rész Főzzünk erős teát 28 g növényből 2 csészényi víz­ben. Adjunk a teához 2 csészényi glicerint, és a kapott oldatból juttassunk egy (szem)cseppentővel néhány cseppet óvatosan a végbélbe na­ponta 3 alkalommal. Készíthetünk a gyógynövényekből kúpot is; használjuk gyakran. Ezen kívül lásd még a Collinsonia canadensis leírását a gyógynövények cikkei között. …

Tudjon meg többet ➢

Bazsalikom (Ocimum basilicum)

A Bazsalikom népies neve: Királyfű, németbors. A Bazsalikom leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Ázsia, Amerika, Afrika melegebb vidékein őshonos, hazánkban termesztik. Egyéves illatos, leginkább fűszerként elterjedt gyógynövény. Fűszeres illatú növény, tojásdad levelei kihegyezett csúcsúak, épszélűek, csipkések, vagy bevagdaltak, néha pirosra színeződnek. Virágzata laza álfüzér, kis virágai többnyire hatosával álörvöket alkotnak. Az ajakosvirágok színe fehér, sárgás, vagy pirosas, hosszúságuk 7-15 mm. A bazsalikomból készült tea jó az emésztési zavarokra, gyomorrontásra, lázra, meghűlésre, influenzára, vese- és húgyhólyagbántalmakra, fejfájásra, görcsökre, hányingerre, hányásra, székrekedésre, idegességre, illetve ideges tünetekre,  mivel szélhajtó, lázcsillapító, serkentő, vértisztító, vizelethajtó és idegerősítő hatása van. A Bazsalikom elterjedése Hazája India, melegebb vidékeken világszerte termesztik. Hogyan gyűjtsük a Bazsalikom gyógynövényt? A szár virágos, leveles felső részét hasznosítják gyógyászati célokra. Fűszer céljára …

Tudjon meg többet ➢

Betegségek gyógyítása

Az ebben a kategóriában megjelenő cikkek az egyes betegségek álta­lános kezelési javallatai, receptjei állnak. A kapcsolódó cikkek tudnivalói és adatai alapján épülnek fel, azonban ki-ki maga megtervezheti az adott betegségnek és állapotnak leginkább megfelelő (alternatív) kezelést az éppen hozzáférhető gyógynövények és táplálékok felhasználásával. A gyógynövény-összeállítások alkotórészeinek arányai súlyrészben vannak megadva.

Abban az esetben, ha az elkészíteni szándé­kozott recepthez hiányzik egy-két összetevő, pró­báljunk meg hasonló sajátságokkal rendelkező más fajokat használni helyettük. Ha egy alkotó­részt egyszerűen kihagyunk (esetleg kifelejtünk), a többi gyógynövény nagyobb arányban, illetve mennyiségben lesz jelen, és így a készítmény ha­tása valamelyest megváltozik.

Amikor az útmutatás szerint tea készítendő, pl. tinktúra is elő­állítható a keverékből, míg ha az előírás értelmében kapszulákba kéne tölteni a porkeveréket, szabad azt pilulák (pirula) formájában bevenni, vagy ismét csak tinktúra formájában felhasználni.

Tudjon meg többet ➢

Glikozidák

A glikozidák növényi anyagok, melyek cukorra (glukóz, galaktóz, mannóz, xiloz) és más szerves vegyületre bonthatók, tulajdonképpen a cukrokaglikon-alkoholos észterei. Erjesztőkkel együtt fordulnak elő, ezek a szárítás, feldolgozás közben szétbontják a glikozidákat. Egy növény többféle gilkozidát tartalmazhat, a növény a számára mérgező vegyületeket glikozid formában leköti és tárolja, így közömbösítve a mérgező hatóanyagokat. Gyulladáscsökkentésre és bevonó anyagként használatos. Hashajtó hatásúak, hosszú távon nem fogyaszthatóak, mert károsíthatják a májat és a bélrendszert. Szívműködést szabályzó, vizelethajtó hatásuk is ismert (gyűszűvirág, tavaszi héricsfű, gyöngyviráglevél, bodza, édesgyökér, hársfavirág, papsajt). A gyógynövény – glikozidák összetételük alapján lehetnek: Fenolos glikozidok-Arbutinok: hidrokinon és glukóz vegyületei, a baktériumok, gombák szaporodását gátolják (lásd. még: candidabetegség kezelése), vizelethajtó hatásúak. Az arbutinok kiváló húgyúti fertőtlenítő hatóanyagok, a vese és epekő kiürülését elősegítik. …

Tudjon meg többet ➢

Gyógynövény terápiák

Az emberi szervezet sokféleképpen reagál a gyógynövényes kezelésekre. A reakciók csoportosításával született az a hagyományos felosztás, amely nyolc általános és alapvető terápiás módszert, keze­lési eljárást tartalmaz. Gyógynövény terápiás módszerek: Erősítés, vagy tonizálás Hashajtás Hánytatás Izzasztás Nyugtatás, csillapítás Stimuláció, azaz serkentés Vértisztítás Vizelethajtás (a folyadékegyensúly szabályozása). Az egyes terápiás módszerek a betegségek bi­zonyos fajtái ellen használhatók, és gyakran több módszer együttesével érhető el a kívánt gyógyhatás. Bármely terápia esetén a kezelést a szervezet erejéhez, energiájához kell igazítani. Azaz, akár­milyen hatékonyan is távolítanak el bizonyos gyógynövények a mérgeket hasmenés vagy há­nyás előidézésével, mégsem alkalmazhatók gyen­ge vagy legyengült szervezetű és kevés energiá­val, kis energiatartalékokkal rendelkező egyé­neknél, mivel ezek az eljárások tovább csökken­tenék a szervezet energiáit. Ennek érteimében igen fontos a kezelés során bekövetkező, …

Tudjon meg többet ➢

Gyógynövények tulajdonságai

A gyógynövények igen lényeges vonása, hogy bennük különböző gyógyító tulajdonságok tár­sulnak. Minden fajnak specifikus hatása van a szervezet egyes részeire, bizonyos szervrendsze­rére, ugyanakkor bizonyos mértékben rendelkez­nek teljesen általános hatással is. Ha gondosan mérlegeljük, hogy a kezelendő betegség mely gyógynövényekkel és mely terápiával orvosolható a legsikeresebben, akkor lehetővé válik, hogy a betegség egészével késedelem nélkül szembe szálljunk, így gyors javulás, gyógyulás érhető el minden érintett szervben a gyógynövény lehető legkisebb adagjával. Minden gyógynövény vegyületek százait tar­talmazza, amelyek valamilyen hatást gyakorol­nak a szervezetre. Ezeknek a vegyületeknek leír­hatók élettani hatásaik, sajátosságaik, így tud­juk, hogy sok növény a csersavaktól összehúzó és vérzéscsillapító hatással rendelkezik, mások aromás illóolajoknak köszönhetik izzasztó, ser­kentő és szélhajtó sajátságukat. A gyógynövényes gyógyítás sok évszázados gyakorlata folyamán kifejezések, fogalmak szá­zai születtek …

Tudjon meg többet ➢

Májbetegségek gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Keverjük össze egyenlő arányban az alábbiakat: Acorus catamus Prunus serotina kéreg Gentiana sp. Mahonia aquifolium gyökér Rhamnus purshiana kéreg Hydrastis canadensis Taraxacum officinálé gyökér Dioscorea paniculata gyökér Lobelia inflata Zingiber officinálé gyökér Glycyrrhiza glabra A keveréket töltsük „00”-ás kapszulákba és ve­gyünk be naponta 3×2 darabot egy csésze pity­pang (Taraxacum officinale) teával 1/2 órával étkezés előtt, hogy segítsük az emész­tést, illetve étkezés után, hogy serkentse az epe elválasztását és kifejtse jótékony hatását a májra. Megjegyzés: A készítmény jót tesz máj-irritáció, görvélykór (scrofula), emésztési zavarok, szélképződés és székrekedés esetén.

Őszibarack

Az Őszibarack leírása Antioxidáns hatása révén kitűnő immunerősítő, a bőrt pedig hidratálja, óvja a káros környezeti hatásoktól. Magas szelén– és cinktartalma serkenti a köröm és a haj növekedését, kalcium– és magnéziumtartalma segíti a csontok regenerálódását. Magas rosttartalma miatt jó hatással van az emésztésre, pektintartalma révén igazi anyagcsere-gyorsító. A legjobb, ha étkezés után 2 órával fogyasztja. Az őszibarack elnevezése kicsit megtévesztő, hiszen nyár közepén érik, a helyes megnevezés a barack lenne, de ebbe így gyűjtőnévként beletartozik a kajszibarack is. A baracknak sok fajtája létezik, termésében is eltérőek lehetnek, hiszen van termés mely bolyhos és van ami sima héjú, nektarinként ismert gyümölcs. A rózsafélék családjába tartozó gyümölcsfa. Levelei lándzsásak, 3-4-szer hosszabbak szélességüknél, többnyire kétszeresen fogazottak, a kocsány sokkal rövidebb mint a levél …

Tudjon meg többet ➢

Székrekedés és hasmenés gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Mindkét panaszra kitűnő orvosság készíthető a következőkből: Rheum palmatum gyökér – 6 rész Ulmus fulva – 1 rész Cinnamomum zeylanicum – 1 rész Adjunk a porkeverékhez annyi vizet, hogy nyál­kás massza képződjék, és formázzunk belőle borsó nagyságú, kicsiny pilulákat (pirulákat). Szárítsuk meg a pilulákat alacsony hőmérsékleten, majd márt­suk ezeket megolvasztott méhviaszba. Vegyünk be naponta 3×2-7 szemet belőle. A méhviasz bevonatnak köszönhetően a pilulák a vékony­bélben kezdik meg hatásukat kifejteni. Az egyik legjobb recept mindenféle bélpanaszra a dr. Christopher-féle vastagbél tonik.Vegyünk be ebből napjában 3×2 kapszulát; az adagot megemelhetjük, ha a kívánt hatást nem értük ef. Székrekedésre használhatunk a tömege által ható hashajtót, összekeverve a következő növények magvát: Plantago psyllium Linum sp. Salvia columbariae A magvakat bármilyen arányban keverhetjük. Áz­tassunk …

Tudjon meg többet ➢