A gyógynövények alkalmazásának módjai

A gyógyítók a világ legtöbb részén csupán kis számú, és csak a környékbeli, illetve lakó­helyükhöz közeli vidékeken termő gyógynövé­nyek alkalmazásával végzik a gyógykezeléseket. Sikereik, eredményeik nem pusztán növényisme­retüknek köszönhetők, hanem annak is, hogy sokféle módon tudják alkalmazni azokat. Az egyik legáltalánosabban használt készítmény a gyógynövény-tea (herba-tea), ám ezen kívül még számos formája, módja van a felhasználás­nak, úgymint: Balzsam Beöntés Forró borogatás Füstbelégzés Hüvelyöblítés (irrigálás) Kenőcs Olajok Pakolás és tapasz Pilula („pirula”) Szirupok Szirupos orvosság (electuarium) Tinktúrák Végbélkúp és hüvelykúp Zselatin kapszula Az, hogy mely módszer kerül alkalmazásra, az számos tényezőtől függ. A különféle jellegű ké­szítmények nyújtotta lehetőségek ismeretében képesek leszünk kiválasztani az egyén számára és a betegség kezelésére legmegfelelőbb módszert és gyógynövényt. A leggyorsabb eredmény érdekében, különösen a súlyos, heveny …

Tudjon meg többet ➢

Fogyókúra gyógynövényekkel

Az alábbi recept biztosítja a kövérséggel járó leg­több probléma kezeléséhez szükséges enyhe mé­regtelenítő és erősítő hatást. Ez a recept a legjobb nyugati és kínai gyó­gyító tradíciók ötvözésével készült összeállítás, amely elősegíti a méregtelenítést, a salakanya­gok kiürülését a szervezetből, normalizálja a ke­ringést és hozzájárul a zsírszövet mennyiségé­nek csökkenéséhez. Könnyebben, könnyedebben recept: Kelp (tengeri moszat) – 12% Stephania (kínaí) – 8% Atractylodes (macrocephala) – 6% Poria cocos – 6% Zingiber officinálé – 4% Rhamnus purshiana – 5% Rheum palmatum – 5% Foeniculum vulgare  5% Echinacea angustifolia – 10% Larrea tridentata – 8% llex paraguariensis – 5% Brassica nigra mag – 8% Glycyrrhiza glabra gyökér – 3% Eugenia aromatica – 4% A Kelp normalizálja a pajzsmirigy anyagcseréjét; a Steohania, az Atractylodes macrocephala, az …

Tudjon meg többet ➢

Gyógynövény terápiák

Az emberi szervezet sokféleképpen reagál a gyógynövényes kezelésekre. A reakciók csoportosításával született az a hagyományos felosztás, amely nyolc általános és alapvető terápiás módszert, keze­lési eljárást tartalmaz. Gyógynövény terápiás módszerek: Erősítés, vagy tonizálás Hashajtás Hánytatás Izzasztás Nyugtatás, csillapítás Stimuláció, azaz serkentés Vértisztítás Vizelethajtás (a folyadékegyensúly szabályozása). Az egyes terápiás módszerek a betegségek bi­zonyos fajtái ellen használhatók, és gyakran több módszer együttesével érhető el a kívánt gyógyhatás. Bármely terápia esetén a kezelést a szervezet erejéhez, energiájához kell igazítani. Azaz, akár­milyen hatékonyan is távolítanak el bizonyos gyógynövények a mérgeket hasmenés vagy há­nyás előidézésével, mégsem alkalmazhatók gyen­ge vagy legyengült szervezetű és kevés energiá­val, kis energiatartalékokkal rendelkező egyé­neknél, mivel ezek az eljárások tovább csökken­tenék a szervezet energiáit. Ennek érteimében igen fontos a kezelés során bekövetkező, …

Tudjon meg többet ➢

Mire kell vigyázni a gyógynövények felhasználását illetően?

Fontos tudnivaló! A gyógynövények gyógyászati célra történő felhasználása előtt minden esetben kérje ki gyógyszerésze, kezelőorvosa tanácsát, mert ők az állapotának, korának, gyógyszerszedési szokásainak ismeretében egyénre szabott tanácsot tudnak adni az alkalmazható növényi eredetű készítményekkel kapcsolatban! Ha helyesen használjuk őket, a gyógynövények a legveszélytelenebb, a legbiztonságosabban használható gyógykészítmények. Ugyanakkor pontosan ismernünk kell ehhez a növények gyógyító hatását, és tudatában kell lennünk, hogy helytelen használat esetén problémákat is okozhatnak. A gyógynövényeknek nincsenek, vagy kismértékűek a mellékhatásaik, ha a hatásos, gyógyító kezeléshez szükséges mennyiségben használjuk fel őket. Negatív hatások csak akkor lépnek fel, ha valaki nem tanulmányozza kellő alapossággal azokat a figyelmeztetéseket, intelmeket, melyeket a herbalisták tesznek sok-sok év tapasztalatával a hátuk mögött felismerve a gyógynövények használatával járó esetleges veszélyeket. Cseranyagok A legtöbb …

Tudjon meg többet ➢

Szilva

A Szilva népies neve: Szilva A Szilva leírása A házi, közönséges szilva a Prunus domestica, ez a legelterjedtebb, legismertebb szilva. A szilva a rózsafélék családjába tartozik. Lehet fa vagy cserje is. Ovális, kihegyezett csúcsú levelei csipkésen fogazottak. Levelei felül kopaszok, míg fonákukon kevésbé ugyan, de pelyhesen szőrösek. Kettesével álló virágaik, finoman szőrözött kocsányaik lombfakadással egy időben nyílnak. 7-12 mm zöldes-fehér sziromlevelei vannak. Termései fajtától függően különbözőek. A Szilva elterjedése A közönséges házi szilva csak termesztett növényként, ismert. Előfordulhat elvadulása is, de jellemzően gondozott gyümölcsösökben található meg. Hogyan gyűjtsük a Szilva gyógynövényt? Az érett szilvát fogyasztjuk. A Szilva hatóanyagai: Drogja a Pruni domestici fructus és cortex, a szárított, érett termésekben illetve a friss kéregben. Megtalálhatóak benne különféle gyümölcssavak, cukrok, pektinek, ásványi …

Tudjon meg többet ➢