A gyógynövények alkalmazásának módjai

A gyógyítók a világ legtöbb részén csupán kis számú, és csak a környékbeli, illetve lakó­helyükhöz közeli vidékeken termő gyógynövé­nyek alkalmazásával végzik a gyógykezeléseket. Sikereik, eredményeik nem pusztán növényisme­retüknek köszönhetők, hanem annak is, hogy sokféle módon tudják alkalmazni azokat. Az egyik legáltalánosabban használt készítmény a gyógynövény-tea (herba-tea), ám ezen kívül még számos formája, módja van a felhasználás­nak, úgymint: Balzsam Beöntés Forró borogatás Füstbelégzés Hüvelyöblítés (irrigálás) Kenőcs Olajok Pakolás és tapasz Pilula („pirula”) Szirupok Szirupos orvosság (electuarium) Tinktúrák Végbélkúp és hüvelykúp Zselatin kapszula Az, hogy mely módszer kerül alkalmazásra, az számos tényezőtől függ. A különféle jellegű ké­szítmények nyújtotta lehetőségek ismeretében képesek leszünk kiválasztani az egyén számára és a betegség kezelésére legmegfelelőbb módszert és gyógynövényt. A leggyorsabb eredmény érdekében, különösen a súlyos, heveny …

Tudjon meg többet ➢

Betegségek gyógyítása

Az ebben a kategóriában megjelenő cikkek az egyes betegségek álta­lános kezelési javallatai, receptjei állnak. A kapcsolódó cikkek tudnivalói és adatai alapján épülnek fel, azonban ki-ki maga megtervezheti az adott betegségnek és állapotnak leginkább megfelelő (alternatív) kezelést az éppen hozzáférhető gyógynövények és táplálékok felhasználásával. A gyógynövény-összeállítások alkotórészeinek arányai súlyrészben vannak megadva.

Abban az esetben, ha az elkészíteni szándé­kozott recepthez hiányzik egy-két összetevő, pró­báljunk meg hasonló sajátságokkal rendelkező más fajokat használni helyettük. Ha egy alkotó­részt egyszerűen kihagyunk (esetleg kifelejtünk), a többi gyógynövény nagyobb arányban, illetve mennyiségben lesz jelen, és így a készítmény ha­tása valamelyest megváltozik.

Amikor az útmutatás szerint tea készítendő, pl. tinktúra is elő­állítható a keverékből, míg ha az előírás értelmében kapszulákba kéne tölteni a porkeveréket, szabad azt pilulák (pirula) formájában bevenni, vagy ismét csak tinktúra formájában felhasználni.

Tudjon meg többet ➢

Fertőzések és vérmérgezés gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Keverjük össze az alábbiak porát: Hydrastis canadensis – 1 rész Larrea tridentata – 2 rész Echinacea dngustifolia, vagy purpurea – 3 rész A keveréket töltsük „00”-ás kapszulákba és ve­gyünk be belőle 4-4 db-ot 4 óránként A tüne­tek múlásával csökkentsük fokozatosan az ada­got napi 3 kapszulára, és folytassuk a kúrát 1 héten át. Külsőleg Készítsünk pakolást az alábbiakból: Plantago sp. – 2 rész Lobelia inflata – 1 rész Althaea officinalis – 1 rész Cayanne erős paprika – 1/8-ad rész

Fokhagyma

A Fokhagyma népies neve: Büdös hagyma. A Fokhagyma leírása A fokhagyma tulajdonképpen úgy működik, mint egy erős antibiotikum. Kiváló antioxidáns, csökkenti a vérnyomást, a koleszterin és triglicerid szintjét. Egyes szakértők szerint a fokhagyma igazán akkor hatásos, ha frissen fogyasztjuk és nem feldolgozva, kapszula vagy por formájában. A fokhagyma évelő, hagymás növény, több ezer éve gyógyszerként használják. Termesztik. A fokhagyma jellegzetes, intenzív szagát kéntartalmú vegyületek, a (di)allil-szulfidok okozzák. Hagymája hosszúkás, fehér buroklevelekkel takart fiókhagymákból épül fel. A szár középső részéig fejlődő levelek laposak, egyenesek, molyhos bevonatúak, szélük érdes. Gömbös álernyővirágzatát kevés számú fehéres vagy pirosas virág alkotja, megközelítően 3 mm hosszú lepellevelekkel és sarjhagymákkal. A Fokhagyma elterjedése Különösen Dél-Európában gyakran termesztett növény, hazája Közép-Ázsia. Hogyan gyűjtsük a Fokhagyma gyógynövényt? A gerezdeket …

Tudjon meg többet ➢

Gyógynövény terápiák

Az emberi szervezet sokféleképpen reagál a gyógynövényes kezelésekre. A reakciók csoportosításával született az a hagyományos felosztás, amely nyolc általános és alapvető terápiás módszert, keze­lési eljárást tartalmaz. Gyógynövény terápiás módszerek: Erősítés, vagy tonizálás Hashajtás Hánytatás Izzasztás Nyugtatás, csillapítás Stimuláció, azaz serkentés Vértisztítás Vizelethajtás (a folyadékegyensúly szabályozása). Az egyes terápiás módszerek a betegségek bi­zonyos fajtái ellen használhatók, és gyakran több módszer együttesével érhető el a kívánt gyógyhatás. Bármely terápia esetén a kezelést a szervezet erejéhez, energiájához kell igazítani. Azaz, akár­milyen hatékonyan is távolítanak el bizonyos gyógynövények a mérgeket hasmenés vagy há­nyás előidézésével, mégsem alkalmazhatók gyen­ge vagy legyengült szervezetű és kevés energiá­val, kis energiatartalékokkal rendelkező egyé­neknél, mivel ezek az eljárások tovább csökken­tenék a szervezet energiáit. Ennek érteimében igen fontos a kezelés során bekövetkező, …

Tudjon meg többet ➢

Gyógynövények tulajdonságai

A gyógynövények igen lényeges vonása, hogy bennük különböző gyógyító tulajdonságok tár­sulnak. Minden fajnak specifikus hatása van a szervezet egyes részeire, bizonyos szervrendsze­rére, ugyanakkor bizonyos mértékben rendelkez­nek teljesen általános hatással is. Ha gondosan mérlegeljük, hogy a kezelendő betegség mely gyógynövényekkel és mely terápiával orvosolható a legsikeresebben, akkor lehetővé válik, hogy a betegség egészével késedelem nélkül szembe szálljunk, így gyors javulás, gyógyulás érhető el minden érintett szervben a gyógynövény lehető legkisebb adagjával. Minden gyógynövény vegyületek százait tar­talmazza, amelyek valamilyen hatást gyakorol­nak a szervezetre. Ezeknek a vegyületeknek leír­hatók élettani hatásaik, sajátosságaik, így tud­juk, hogy sok növény a csersavaktól összehúzó és vérzéscsillapító hatással rendelkezik, mások aromás illóolajoknak köszönhetik izzasztó, ser­kentő és szélhajtó sajátságukat. A gyógynövényes gyógyítás sok évszázados gyakorlata folyamán kifejezések, fogalmak szá­zai születtek …

Tudjon meg többet ➢

Herpesz gyógyítása gyógynövényekkel

Máig nincs hatásos kezelés a herpesz ví­rus okozta fertőzésre. A következő gyógynövény­ összeállítást rendkívül hatásos lehet, ter­mészetesen, ha szigorú terápiás étrendhez tár­sul: „Herb-Plex”: Echinacea angustifolia, vagy purpurea – 25% Larrea tridentata – 25% Smilax medica – 12% Mahonia aquifolium – 12% Poria cocos – 10% Glycyrrhiza glabra – 8% Zingiber officináié – 8% A terápiás makrobiotikus diéta mellett ve­gyünk be legalább 3 hónapon át naponta 3-4×2 „00”-ás kapszulával a porkeverékből.

Tályog gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Kapszulázzuk a következőket: Echinacea angustifolia, vagy purpurea por – 3 rész Larrea tridentata por – 3 rész Althaea officinalis gyökér – 1 rész Cayenne erőspaprika – 1/2 rész Vegyünk be 2 kapszulát 2 óránként. Ahogy javul a fertőzés állapota, úgy csökkentsük a szedés gyakoriságát 4 órára. Külsőleg Készítsünk pakolást a következőkből: Piantago sp. levele – 2-3 levél összezúzva Symphytum officinale levele – 1-2 levél összezúzva Cayenne erőspaprika – egy csipetnyi Althaea officinalis gyökér pora – egy csipetnyi Tegyük közvetlenül az érintett területre. Megjegyzés: Ez a kettős kezelés nagyon ha­tásos mindenféle fertőzésre, feltéve, hogy követ­kezetesen betartjuk a szigorú diétát. Hasznos le­het, ha egyidejűleg gyógynövényből készült hashajtót és vastagbél tonikot is alkalmazunk.