A Boróka, közönséges népies neve:
Borovicskafenyő, gyalogfenyő, közönséges boróka.
A Boróka, közönséges leírása
A ciprusfélék (Cupressaceae) családjába tartozó, örökzöld cserje vagy fa. Április-májusban virágzik. Termései az úgynevezett tobozbogyók két évig fejlődnek. Hegyoldalak, puszták, lápos vidékek, legelők növénye. Vadon élő nagyobb állományai hazánkban a Bakonyban és a Duna-Tisza közén vannak, ahova a futóhomok megkötésére telepítették.
Oszlop alakú cserje vagy alacsony fa. Tűlevelei hármasával, örvökben, a szártól elállóan helyezkednek el. Színükön kékesfehér csík látható. Kékesfekete bogyótermései 4-9 mm hosszúak.
A Boróka, közönséges elterjedése
Puszták, sovány gyepek, ritkás tűlevelű erdők az egész északi féltekén.
Hogyan gyűjtsük a Boróka, közönséges gyógynövényt?
A borókának az érett termését használják gyógyászati célra. A bogyótermés két évig fejlődik, és a második év augusztus-szeptemberében érett, ilyenkor színük barnás fekete, kékes hamvas bevonatuk alatt fényesek. Szúrós levéltöviseik miatt a bogyók szedése nehézkes, általában bottal verik le, majd összeszedik őket. A termés illata terpentinre emlékeztet, íze aromás, kesernyésen édes.
A Boróka, közönséges hatóanyagai:
A boróka termése illóolajat (terpinén-4-olt, pinént, szabinént), flavonoidokat, katechin cseranyagokat, invert cukrokat tartalmaz. A friss bogyó sok C-vitamint is tartalmaz, de tárolás esetén lebomlik. Az illóolaj egyik alkotórésze az alfa- és béta-pinén, ami a vesét erősen irritálhatja.
A Boróka, közönséges felhasználása:
A borókabogyó és illóolaja vizelethajtó. A népi gyógyászatban és a modern orvoslásban egyaránt használják vízgyülem megszüntetésére, méregtelenítésre, fogyás elősegítésére, ízületi betegségeknél és húgyúti fertőzések ellen. Az illóolaj bőrizgató hatása miatt gyakran megtalálható a reuma-elleni bedörzsölő kenőcsökben és fürdőadalékokban. Nagy mennyiségben használják fel a borókabogyót fűszerként és pálinka készítésére is.
Tea: Forrázzunk le 2 dl vízzel 3-4 apróra összetört bogyót. Csak 4-5 percig hagyjuk ázni, majd szűrjük le. Naponta 1-3 csészényi tea fogyasztása ajánlott. 4 hétnél tovább tartó használata orvosi felügyelet nélkül nem javasolt. Tinktúra: 20 darab szárított borókabogyót összetörünk, és ráöntünk 1,25 dl tiszta szeszt, majd egy hétig érleljük. Ezt követően leszűrjük, és sötét falú üvegben tároljuk. Ízületi és reumás fájdalmak esetén ezzel a kivonattal borogassuk a fájdalmas testrészt. Olaj: 20gramm szárított borókabogyót összetörünk, és ráöntünk 1,25 dl olívaolajat, majd 2 hétig érleljük. Ezt követően leszűrjük, és tiszta üvegben tároljuk. Reumás és ízületi fájdalmak csillapítására alkalmazhatjuk az olajat. Ülőfürdő: Meleg fürdővizünkhöz adjunk negyed liter borókaolajat. Fűszerként: Általában vadhúsok, sonka, pácok, savanyúságok ízesítésére használják. A bogyókból készült lekvárt fogyaszthatjuk vizelethajtóként, napi 1-2 kávéskanálnyit fogyasztva belőle.
Termése erős vizelethajtó, vese- és epekőoldó. Ismert étvágyjavító, teltségérzettel járó emésztési panaszokat csillapító, valamint húgyúti fertőtlenítő hatása. Alkalmazzák reuma, köszvény és ödéma esetén is. Gyakori alkotórésze a légzőszervi megbetegedések elleni teakeverékeknek.
Jó tudni a Boróka, közönségesről!
Terhesség alatt nem ajánlott nagyobb mennyiségben fogyasztani! A vesebetegségben szenvedőknek szintén vigyázni kell fogyasztásával, mivel erős veseizgató hatású. Vizelethajtóként való alkalmazása a vesére gyakorolt irritatív hatása miatt szakorvosi felügyelet mellett történhet.
Érdekesség a Boróka, közönséges kapcsán:
Voltaképpen az angol gin is borókapálinka.
Boróka, közönséges az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:
Zöld vagy nem feltűnő virágok, tűlevelűek.