A Nehézszagú gólyaorr népies neve:
Népies elnevezése nem ismert.
A Nehézszagú gólyaorr leírása
A kétszikűek osztályának a gólyaorrtermésűek rendjén belül a gólyaorrfélék családjához tartozó faj. Kellemetlen szagú, 20-50 cm magas, egyéves növény. Ragadós, mirigyes pirosas szárral. Levelei kétszeresen mélyen hasadtak és 3-5 levélkéből állnak, felállóak és szintén ragadósak. 1,5-2 cm virágai bíborrózsaszínűek, kettesével állóak. A csészéje szálkás a portok vörösesbarna. Májustól októberig virágzik.
A Nehézszagú gólyaorr elterjedése
Európában, Ázsiában, Észak-Afrikában és Észak-Amerikában is honos. Cserjésekben, nyirkos erdőkben, falak, kőtörmelékek virága, nitrogéndús talajt kedvelő növény.
Hogyan gyűjtsük a Nehézszagú gólyaorr gyógynövényt?
–
A Nehézszagú gólyaorr hatóanyagai:
Drogja a geranii robertiani herba, a szárított, föld feletti hajtásrészben.
Hatóanyagai között megtalálhatóak az ellagitanninok mint a geranin, izogeranin továbbá flavonoidok. Kellemetlen szagú illóolaj található a friss növényben.
A Nehézszagú gólyaorr felhasználása:
Felhasználása a népi gyógyászatban igen sokrétű volt. Külsőleg fekélyek, bőrkiütések, és nehezen gyógyuló sebek kezelésére szolgált. Erre a friss növényt használták. Cseranyagtartalma miatt hasmenés, gyomor- és bélnyálkahártya-gyulladás belső vérzések kezelésében hatékony segítség. Alkalmazták máj és epebetegségekre valamint gargalizálásra is.
Homeopátia a fájdalmas vizelésre, vérzésre, hasmenésre vagy krónikus mandulagyulladás esetén is használja.
Jó tudni a Nehézszagú gólyaorról!
–
Érdekesség a Nehézszagú gólyaorr kapcsán:
–
A Nehézszagú gólyaorr az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:
Piros, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.